ФСБ уапси украински шпион во Курск (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

ФСБ приведе државјанин на Украина во Курск кој вршел шпионажа во регионот во корист на украинската воена разузнавачка служба.

Loading...

„Незаконската активност на жител на Курск, државјанин на Украина, кој е агент на Главната управа за разузнавачки работи на Министерството за одбрана на Украина, осомничен за вмешаност во собирање и пренесување информации за објектите на Министерството Одбраната по налог на странски разузнавачки служби да ја користат против безбедноста на Руската Федерација, е запрена“, соопшти Центарот за односи со јавноста на ФСБ на Русија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Казахстан ја одби Русија да го протера украинскиот амбасадор

Во местото на живеење на уапсениот е одземена специјална опрема што му била предадена од украинската специјална служба, а кај него била пронајдена специјална литература за обука на снајпер, преживување, герилско војување, извидничко-диверзантски активности и работа на специјалните служби и мобилен телефон и персонален компјутер.

Поведена е кривична постапка по чл. 276 од Кривичниот законик на Руската Федерација („Шпионажа“), според која, на уапсениот му се заканува затворска казна до 20 години.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рамзан Кадиров: Нашите борци не промашуваат (ВИДЕО)

 

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.