ФСБ: Разоткриен највисокиот украински разузнавач во Русија

Сподели со своите пријатели

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) денеска соопшти дека го разоткрила највисокиот украински нелегален разузнавач во Русија.

Loading...

Според соопштението на ФСБ, полковникот на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина е осуден на 19 години и шест месеци затвор, пренесе РИА Новости.

Притворот и резултатите од судењето на таквите високорангирани украински разузнавачи, особено нелегални, од највисок ранг во разузнавачките служби, досега не беа објавени.

Според извештаите, пресудата на Јужниот окружен воен суд против полковникот на нелегалната разузнавачка служба на Главната разузнавачка управа на Министерството за одбрана на Украина Д.А. Стибликов, осуден за велепредавство.

Се наведува дека украинскиот полковник претходно, според пресудата на Градскиот суд во Севастопол, веќе бил осуден на пет години затвор за подготовка на серија експлозии на цивилни инфраструктурни објекти на Крим и Црноморската флота.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ужас во Москва: Пожар проголта цел трговски центар (ВИДЕО)

Исто така, во 2014 година, по присоединувањето на Крим кон Русија, Штибликов по налог на украинската разузнавачка служба остана на полуостровот и доби руско државјанство.

Се посочува дека, откако зазел цивилна позиција во една од воените единици на Црноморската флота, му пренел на Киев информации за активностите на воените сили на Крим, кои претставувале државна тајна.

Се нагласува дека шпионската активност на полковникот била навреме прекината.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.