Франција издаде налог за апсење на сирискиот претседател

Сподели со своите пријатели

Франција издаде налог за апсење на сирискиот претседател Башар ал Асад поради наводна употреба на забрането хемиско оружје против цивили во Сирија, изјави вчера судски извор за Си-Ен-Ен.

Loading...

Според овој извор, двајца истражни судии во вторникот издале четири налози против Асад, неговиот брат Махер ал Асад и уште двајца високи функционери за соучесништво во злосторства против човештвото и соучесништво во воени злосторства.

Анвар ал Буни, сириски адвокат за човекови права и основач на Сирискиот центар за правни студии и истражувања, изјави за Си-Ен-Ен дека одлуката е „без преседан“.

Се верува дека ова е прв пат една нација да издаде налог за апсење за злосторства против човештвото за актуелен шеф на држава во друга земја.

Се очекува да следи „црвена потерница“ на Интерпол, според Мајкл Шамас, еден од адвокатите на тужителите, кој зборуваше за Си-Ен-Ен од Германија.

Црвеното известување е барање до органите на редот ширум светот да лоцираат и привремено да уапсат некој што чека екстрадиција, предавање или слични правни постапки, според Интерпол.

„Сите земји-членки на Интерпол тогаш треба да го почитуваат налогот за апсење“, изјави Чамас за Си-Ен-Ен.

Правниот случај беше покренат од Сирискиот центар за медиуми и слобода на изразување (SCM), Иницијативата за правда отворено општество (OSJI) и Сирискиот архив во март 2021 година „за употреба на забрането хемиско оружје против цивили во градот Дума и областа Источна Гута во август 2013 година, во напади во кои загинаа повеќе од 1.000 луѓе“, се вели во соопштението на обвинителството објавено во средата.

Loading...

Сириската влада е обвинета за употреба на отровен гас во Гута, предградие на Дамаск, тогаш упориште на бунтовниците, кое режимот очајнички се обидува да го врати повеќе од една година.

За возврат, тој ги обвини опозициските сили дека самите ги извршиле нападите.

Истрагата е отворена „поради кривична пријава врз основа на искази на преживеани од нападите во август 2013 година“, се вели во соопштението на обвинителот.

Адвокатот Мазен Дарвиш, основач и генерален директор на Сирискиот центар за медиуми и слобода на изразување (SCM), во средата рече дека одлуката „претставува историски судски преседан“.

„Тоа е нова победа за жртвите, нивните семејства и преживеани и чекор на патот кон правдата и одржливиот мир во Сирија“, рече Дарвиш.

Хади ал-Катиб, основач на Сирискиот архив, рече: „Со овие налози за апсење, Франција зазема цврст став дека ужасните злосторства што се случија пред десет години не можат и нема да останат неоткриени. Гледаме како Франција, а се надеваме дека наскоро и другите земји, ќе ги преземат тврдите докази што ги собиравме со години и конечно ќе побараат кривична одговорност од највисоките функционери“.

Си-Ен-Ен се обиде да контактира со претставници на сириската влада за коментар.

Сириската влада долго време беше обвинета за воени злосторства, но постојано инсистираше на тоа дека нејзините напади се насочени против „терористи“. Тие, исто така, негираа употреба на хемиско оружје.

Loading...

„Никогаш во нашата историја не сме го користеле нашиот хемиски арсенал“, рече Асад во 2017 година.

Тој додаде дека „морално“ сириската влада никогаш нема да го стори тоа „бидејќи тоа не е прифатливо“.