Франција испраќа хаубици Caesar во Украина

Сподели со своите пријатели

Франција наскоро ќе може да испорача 78 хаубици „Caesar“ во Украина и ќе ја зголеми понудата на гранати за да ја задоволи итната потреба на Украина од муниција во борбата против руската инвазија која започна пред повеќе од две години, пренесува агенцијата Бета, повикувајќи се на АП.

Loading...

Францускиот министер за одбрана Себастиен Лекорну изјави дека е постигнат договор меѓу Франција, Украина и Данска за финансирање на самоодните хаубици Caesar од 155 мм, што ќе ѝ овозможи на Франција „брзо да ги испорача“.

Според веб-страницата на француското Министерство за одбрана, хаубицата Caesar се карактеризира со напредни технички карактеристики: има голема способност за брзо движење и често движење; тој е способен да погоди цел оддалечен 40 километри со одлична точност; има полуавтоматски систем за полнење муниција.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

Франција, исто така, постави цел да испорача 80.000 топовски гранати од 155 милиметри на Украина оваа година, од 30.000 испорачани од почетокот на војната на 24 февруари 2022 година, рече шефот на француската одбрана.

Чешки план за 800.000 гранати

Според него, Франција учествува во напорите да се идентификуваат достапните залихи на барут и муниција што би можеле да се купат од земји надвор од Европската унија, што е план инициран од Чешка како дел од понатамошната поддршка на Украина.

Според тој план, Чесите се обидуваат да ја олеснат набавката на 800.000 артилериски гранати за Украина.

Чешките лидери претходно изјавија дека првите гранати треба да ѝ бидат испорачани на Украина најдоцна до јуни.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рускиот воен суд осуди маж на 14 години затвор за соработка со Украина

Најмалку 18 земји се приклучија на иницијативата, според официјални лица во Прага.

Loading...

Германија, Франција и Полска неодамна ветија дека ќе купат повеќе оружје за Киев и ќе го зголемат производството на воена опрема, тврдејќи дека Украина може да се потпре на трите европски сили додека се обидува да го надмине недостатокот на воени ресурси.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.