ФП: Планот на Кина за Украина е всушност план за Тајван

Сподели со своите пријатели

Дури и денес, 12 месеци по руската инвазија на Украина, Кина не е поспособна да влијае на исходот на руската војна во Украина отколку на почетокот на конфликтот.

Loading...

Во голема мера сведена на статус на набљудувач, примарната улога на Пекинг беше да ѝ обезбеди на Москва финансиски спас преку зголемување на купувањето на руска сурова нафта и јаглен по пониска цена, а притоа жнее неочекувани добивки од зголемениот извоз во Русија, рече Крег Синглтон, соработник на Фондација за одбрана на демократиите.од Вашингтон во текст за Foreignpolicy.com.

Но, овие и други кинески полумерки засега се чини дека обезбедуваат Русија да го има она што ѝ е потребно за да ја одржи својата воена економија – а не всушност да ја добие војната.

Во сличен пресврт, кинескиот мировен план од 12 точки за Украина не е насочен кон враќање на мирот во Европа.

Планот нема многу врска со завршувањето на војната во Украина и сè е поврзано со поставувањето услови за победа во идната војна против Тајван.

Со други зборови, Кина признава дека причините за неуспехот на Русија во Украина се истите што ги загрозуваат нејзините евентуални планови за повторно обединување.

Читајте правилно, лажниот мировен предлог на Кина може да послужи и како основа за патоказот предводен од Западот за да се спречи избувнувањето на индо-пацифичката војна.

Јасно е дека позицискиот документ на Пекинг насловен „Политичко решение за украинската криза“ ја одразува загриженоста на Кина за моменталните услови на бојното поле во Европа.

Loading...

До денес, трансатлантската решеност да се поддржи Украина останува повеќе или помалку решителна, дури и додека западните демократии се борат да ги апсорбираат трошоците поврзани со отсеченоста од руската енергија и другите суровини.

Иако повеќе руски војници загинаа во Украина отколку во сите руски војни заедно од Втората светска војна, рускиот претседател Владимир Путин останува целосно убеден дека сè уште може да ја победи Украина и е премногу тврдоглав за да го промени курсот.

Во меѓувреме, Кина и понатаму се двоуми дали да обезбеди смртоносна помош за Русија, одлука што е покомплицирана сега откако протекоа детали за внатрешните размислувања на Пекинг.

Без сомнение, кинескиот лидер Си Џинпинг се чини немоќен да го повлече Путин од работ – не дека Си покажа каква било склоност да го стори тоа.

Во исто време, одбивањето на Кина да ја осуди руската инвазија го уништи нејзиниот кредибилитет низ Европа, вклучително и во земји како Австрија, Полска и Хрватска, каде Пекинг историски уживаше позитивни односи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кинескиот претседател свечено испратен од Москва

И потопените трошоци на Кина не се исклучиво репутациски, туку се повеќе економски.

Со војната што тежи врз глобалниот раст, се наѕираат неисполнувања на долговите во земјите во развој, при што Пекинг има многу од тие заеми.

Економската несигурност, исто така, се заканува да ја намали побарувачката за кинески извоз ширум светот, исто како што не успеаја обидите на Пекинг да ги стимулира домашните потрошувачки трошоци – клучот за рестартирање на закрепнувањето на Кина и ремонт на оштетениот модел на раст на земјата.

Loading...

Тоа е мировниот план на Пекинг, и мајсторски удар во погрешна насока и не толку суптилно признание дека западното единство, санкциите, нестабилноста на синџирот на снабдување и потенцијалното нарушување на житото може да го попречат кинескиот индо-пацифички ревизионизам.

Се разбира, дипломатскиот гамбит на Кина веднаш беше отфрлен како остварлив пат кон мирот во Украина во Вашингтон, Брисел, Киев и на други места.

Но, прочитајте подетално, предлогот на Пекинг ги разоткрива реторичките и правните скелиња што има намера да ги подигне доколку и кога Кси реши насилно да го преземе Тајван.

Ако августовскиот маратон на воени маневри околу островот ги откри векторите на напад што Кина најверојатно има намера да ги следи во сеопфатен амфибиски напад на Тајван, списокот на услови содржани во мировниот план открива како Кина има намера да ги искомплицира обидите на Западот да ја повтори книгата на Украина за идни непредвидени ситуации.

Централно место во кинескиот мировен план се барањата западните земји да го напуштат својот „менталитет на Студената војна“ и да избегнат „конфронтација на блокот“ – фрази кои се код за системот на НАТО алијансата и верувањето на Пекинг дека Киев не треба да добие дополнителна западна воена помош.

Кинеската пукнатина во воената деескалација го маскира нејзиниот вистински мотив: таа би сакала Русија да доминира во Украина во отсуство на постојана поддршка од САД и Европа.

Истата посакувана рамнотежа на моќта важи и за непредвидени ситуации во Тајван.

Во директниот натпревар меѓу Кина и Тајван, Кина лесно победува. Ако Тајван, како Украина, може да ја искористи проширената странска воена опрема, обуката и разузнавачката поддршка во реално време, сите облози се исклучени.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Дали е поблиску крајот на војната по средбата меѓу Путин и Си?

И така, Пекинг останува фокусиран на деградирање на способноста на меѓународните актери да внесат стратешки ризик во кинеското одлучување, како и искористување на поделбите меѓу сојузниците на САД.

Подеднакво впечатливо е целосното отфрлање на едностраните санкции со планот, што Кина го смета за кршење на меѓународното право.

Наместо тоа, Кина претпочита мерките да се дискутираат мултилатерално во Советот за безбедност на ОН, каде што Пекинг и Москва имаат право на вето.

Нема сомнение дека санкциите на САД и ЕУ против Русија го зголемија стравот на Пекинг дека и тој еден ден би можел да биде економски ограничен. Но, додека Русија се сврте кон економски помоќната Кина за поддршка, Пекинг во голема мера би бил сам ако ситуацијата се промени.

Тој груб став го поткрепува засилениот притисок на Кина за самодоволност, чија цел е да ја заштити нејзината економија од санкции.

Тие мерки вклучуваат воспоставување шема за тргување со стоки заснована на јуани и развој на прекуграничен меѓубанкарски систем за плаќање, дополнет со дигитален јуан, за да им се овозможи на санкционираните субјекти да го избегнат SWIFT, глобалната платежна мрежа контролирана од Запад.

Loading...

Истиот страв од санкции влијае на притисокот на планот за „стабилност на индустрискиот и синџирот на снабдување“.

Неподготвеноста на кинеските фирми – големи и мали, поддржани од државата и наводно приватни – да го преминат прагот на санкциите сугерира дека кампањата на Кина да се инокулира себеси против западните извозни контроли сè уште е во тек.

Нанесувањето пропорционална болка на САД, загриженоста на Пекинг, би можело да биде самоуништувачка со оглед на зависноста на Кина од западните пазари и технологија.

Русија очигледно стана жртва на сличен јаз во ранливоста. Со врзување во глобалните синџири на вредност на начин на кој Русија никогаш не би можела, Пекинг се надева дека ќе ги искористи западните размислувања за Тајван, наместо обратно.

Планот има два крајни приоритети: „престанок на непријателствата“ и „почитување на суверенитетот на сите земји“. Првиот го одразува разбирањето на Пекинг дека бројот на руски жртви е неодржлив и дека Москва мора да ги прегрупира своите сили.

Loading...

Што се однесува до второто, Кина се обиде да рационализира дека руското кршење на границите на Украина не го нарушува суверенитетот на Киев. Но, тоа е во голема мера ирелевантно за ситуацијата во Пекинг, бидејќи Кина верува дека Тајван нема ниту граници, ниту суверенитет.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сојузникот на Путин се заканува: Земјата што ќе го уапси Путин се соочува со нуклеарен напад

И, барем што се однесува до меѓународното право, кинеската претпоставка е солидна.

Произволното исклучување на Тајван од ОН, западното придржување кон митот за „една Кина“ и се помалата мрежа за признавање на Тајпеј гарантираат дека, за разлика од Украина, меѓународниот правен регрес на Тајван може да биде ограничен по инвазијата, наместо обратно.

Сè на сè, Пекинг со право разбира дека секој план за повторно заземање на Тајван – или барем кој било план што носи најмал ризик – е заснован на манифестацијата и последователното одржување на 12-те услови содржани во неговиот мировен план за Украина.

Во последниве години, Вашингтон направи огромен напредок во зајакнувањето на својата мрежа на сојузи во Индо-Пацификот, како и подобро усогласување и зајакнување на способностите на регионалните партнери.

Loading...

Во тек се и напори за поткопување на доминацијата на кинескиот синџир на снабдување во одредени сектори, како и за намалување на способноста на Пекинг да го користи своето влијание врз критичните минерали за да ги унапреди своите надворешнополитички цели.

Но, за да се поткопаат другите стратешки столбови на Кина, останува уште многу работа. Главниот приоритет е западните земји, предводени од САД, да ја забрзаат тешката задача за дефинирање на плановите за воспоставување силен режим на санкции со автоматски активирања доколку Кина ги мобилизира своите сили за да изврши инвазија или да продолжи со инвазијата.

Демократиите, исто така, мора селективно да ги продлабочат своите трговски и индустриски врски со Тајван, всушност намалувајќи го економското потпирање на Тајван од Кина, додека истовремено го користат своето влијание за зајакнување на легалното учество на Тајван во меѓународните организации.

Конечно, и најконтроверзно, западните нации мора да размислат за вооружување на клучната ранливост на Кина – и еден од другите начела на нејзиниот мировен план – со закана дека ќе ја насочат нејзината зависност од странски земји за храна, веројатно стоката која е најмногу поврзана со политичката стабилност на Кина и која ќе најверојатно фрли сомнеж во пресметката за инвазијата на Кси.

Како што Путин научи на потешкиот начин, водењето војна врз основа на погрешни претпоставки може да значи разлика помеѓу победа и ќор-сокак. Поткопувањето на претпоставките на Кси за потенцијална пресметка над Тајван можеби е најдобриот начин целосно да се избегне.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...