Фон дер Лајен: Украина е поблиску до членство во ЕУ од речиси сите земји од Западен Балкан

Сподели со своите пријатели

Колку ќе биде брз процесот на пристапување во Европската унија зависи од земјите кои сакаат да станат членки, а во моментов Украина е поблиску до ЕУ од речиси сите земји од Западен Балкан, изјави претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

Loading...

Таа за австриските медиуми го наведе примерот на Босна и Херцеговина, дека пристапните преговори би можеле да започнат веднаш штом БиХ исполни 14 приоритети.

„Ние го сакаме тоа со нас, но за тоа ни треба јасен доказ дека земјата ги споделува нашите вредности, како што се владеењето на правото и демократијата. И да се спротивставиме на руската инвазија“, рече таа.

„Во рацете на земјите кандидати е колку брзо ќе оди процесот“, изјави Фон дер Лајен за „Винер цајтунг“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јапонија: 72.000 луѓе евакуирани поради тајфун

Таа ги наведе Словачка и Турција како примери, од кои и двете добија кандидатски статус во 1999 година.

„Словачка направи се што можеше за да ги спроведе потребните реформи и пет години подоцна стана членка. Турција е подалеку од тоа сега отколку тогаш“, рече Фон дер Лајен.

Таа потоа зборуваше за Украина во овој контекст.

„Мојот впечаток е дека тие се многу мотивирани и многу обединети во нивната желба да се приклучат. Тие сакаат да ги спроведат потребните реформи со полна брзина. Претседателот Володимир Зеленски ми рече дека и тие би го направиле истото да не беше членството. Затоа што е добро и за државата и за демократијата. Тоа е една од причините зошто препорачавме кандидатски статус во Европскиот совет“, рече таа, додавајќи дека „војната на Русија против Украина создава посебна ситуација“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Си Џинпинг планира патување надвор од Кина и средба со Бајден

Фон дер Лајен истакна дека ЕУ ќе помогне во обновата на Украина, додавајќи дека разговарала со највисоките украински претставници за воспоставување платформа за спојување на сите иницијативи за обнова и нивно поврзување со неопходните реформи.

Таа рече дека е „длабоко убедена“ дека ќе биде донесена позитивна одлука за кандидатскиот статус на Украина и нагласи дека надворешната политика на земјата што сака да биде членка е „многу важна“ како фактор во процесот на донесување одлуки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Силен земјотрес ги погоди Филипините

„Речиси сите земји од Западен Балкан се подалеку од Украина. Навистина се надевам дека ќе најдеме решение; дека конечно можеме да го одржиме ветувањето и да започнеме преговори. Босна и Херцеговина, на пример, може веднаш да ги започне пристапните преговори доколку се исполнат 14-те главни точки. Имаше голем напредок и тоа треба да го признаеме“, изјави Фон дер Лејен.

Што се однесува до Србија, таа рече дека земјата „мора да одлучи на која страна сака да биде“.

„Ние го сакаме тоа со нас, но за тоа ни треба јасен доказ дека земјата ги споделува нашите вредности, како што се владеењето на правото и демократијата. И да се спротивставиме на руската инвазија“, рече таа.