Фон дер Лајен разговараше со Папата за Украина

Сподели со своите пријатели

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен се сретна со папата Франциск за да разговараат за напорите за ставање крај на војната во Украина и за ублажување на глобалната криза со храна.

Loading...

– Стоиме покрај оние кои страдаат од уништувањето во Украина. Оваа војна мора да заврши и мирот да се врати во Европа – напиша фон дер Лајен на својот Твитер профил.

Фон дер Лајен се сретна и со државниот секретар на Ватикан, кардиналот Пјетро Паролин и министерот за надворешни работи, надбискупот Пол Галагер, кој неодамна се врати од Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Зеленски: Украина не е перница меѓу Западот и Русија, таа ќе биде членка на Европската унија