Финскиот снабдувач со енергија бара државна помош од неколку милијарди евра

Сподели со своите пријатели

Финскиот снабдувач со енергија Фортум побара од Владата заем од неколку милијарди евра бидејќи поради поскапувањето на струјата на европските пазари треба да плати повисок депозит при купувањето, изјави претседателот на компанијата Вели-Мати Реиниккала.

Loading...

Фортум во понеделникот објави дека преговара со финската држава, мнозинскиот сопственик, за поддршка на ликвидноста додека не добие гас според договори кои вклучуваат осигурување од силни зголемувања на цените. Испораката значи и враќање на депозитот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на жртви од фудбалскиот стадион во Индонезија се искачи на 131

„Немаме проблем со профитабилноста, туку со ликвидноста“

Кога купуваат гас на берза, фирмите мора да уплатат пропишан депозит на сметката, а сумата неодамна е покачена поради силниот поскапување. Фортум попрво би го решил проблемот со ликвидноста со државен заем отколку со гаранција.

„Аплицираме за заем“, рече Реиниккала, додавајќи дека ќе им бидат доволни неколку милијарди евра и нагласи дека нема опасност да не го вратат.

„Немаме проблем со профитабилноста. Ова е чисто ликвидносниот проблем, краткорочен, се надеваме“, нагласи директорот на финската компанија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  По лавина на северот на Индија исчезнаа 21 планинар

Марин: И другите енергетски компании се во неволја

Финската влада допрва треба да донесе одлука за финансирањето на Фортум.

Премиерката Сана Марин рече дека барањето за спас на Фортум ќе биде разгледано во дводневните разговори за буџетот што започнаа во средата.

„Генерално кажано, владата ја контролира ситуацијата и ги решава проблемите. За жал, не само Фортум е во неволја, туку и другите енергетски компании“, рече Марин.

Loading...

Едно време, Фортум одби да учествува во помагањето на германскиот увозник на гас Унипер, во кој имаше речиси половина од сопственичкиот удел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Холандија ќе убие 100.000 кокошки за да спречи птичји грип

По интервенцијата на германската влада, која обезбеди неколку милијарди евра за Uniper, уделот на Fortum беше значително намален.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.