ФХ: Драматично влошување на слободата на интернет во Русија од почетокот на војната

Сподели со своите пријатели

„Инаку рестриктивната онлајн средина во Русија драматично се влоши од почетокот на војната во Украина“, се вели во извештајот насловен „Слобода на Интернет 2022“ на Фридом Хаус.

Loading...

„Откако руските власти започнаа брутална воена инвазија на Украина, владата блокираше голем број платформи за социјални медиуми, вклучително Фејсбук, Инстаграм и Твитер и наметна огромни казни за платформите кои одбија да отстранат одредена содржина и да ги локализираат податоците на корисниците“, се вели во извештајот која на својата веб-страница ја објави Фридом Хаус, невладина организација со седиште во САД, основана во 1941 година, која спроведува истражување за статусот на демократијата, политичката слобода и човековите права во земјите во светот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ерозија на демократијата во демократските земји

Покрај платформите за социјалните медиуми, руската влада го блокираше пристапот до повеќе од 5.000 веб-страници од почетокот на инвазијата, вклучително и украински и други странски информативни сајтови и часови на домашни медиуми кои обезбедуваа точни известувања за војната.

Дополнително, руските власти усвоија закон со кој се проширија овластувањата на државните органи задолжени за регулирање на интернетот, како и прогласување на одредени содржини за нелегални.

Помеѓу другите промени, владата го прошири својот Закон за странски агенти и побара од медиумите да ја нарекуваат војната како „специјална воена операција“, што поттикна многу угледни независни вести да се затворат за да избегнат да бидат казнети затоа што продолжуваат да известуваат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Почина поранешниот кинески претседател

Властите покренаа неколку административни и кривични постапки според новиот закон, според кој „свесното ширење лажни информации“ се казнува до 15 години затвор.

Како што понатаму наведува Фридом Хаус, моќта во авторитарниот политички систем на Русија е концентрирана во рацете на претседателот Владимир Путин – со лојалистички безбедносни сили, подредено судство, контролирано медиумско опкружување и законодавен дом составен од владејачката партија и почитуваните опозициски фракции, Кремљ е способен да манипулира со изборите и да го потиснува секое несогласување.

Во февруари и март оваа година, руската влада ги блокираше платформите на социјалните медиуми, вклучително и Твитер и Фејсбук и Инстаграм во сопственост на компанијата Мета, која е прогласена за „екстремистичка организација“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гори термоцентрала во Русија (ВИДЕО)

Покрај блокирањето на социјалните мрежи и преку 5.000 веб-страници, државниот медиумски регулатор Роскомнадзор започна невидена кампања против виртуелните приватни мрежи (ВПН), блокирајќи повеќе од 20 од нив од почетокот на инвазијата.

Покрај издавањето казни, Роскомнадзор ги принуди платформите на социјалните медиуми, од кои многумина ги прекинаа своите операции во Русија по почетокот на инвазијата на Украина, да ја отстранат целата содржина поврзана со Алексеј Навални, позната опозициска личност.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.