Феномен: Нерешена мистерија за Првата светска војна, авионот се појавува кога надвор има бура!

Сподели со своите пријатели

Се смета дека П-40Б е единствениот преживеан од нападот во Перл Харбор. Постојат многу приказни за авиони-духови и необични визии на небото околу Втората светска војна, но можеби ниту една не е толку зачудувачка како „Авионот на духови на Перл Харбор“.

Loading...

На 8 декември 1942 година – скоро една година по нападот на Перл Харбор – неидентификуван авион бил виден на радарот кој се движел од правецот на Јапонија кон Перл Харбор.

Кога американските авиони беа испратени да испитаат, виделе дека мистериозниот Куртис П-40 Вархаук е вид што американските сили го користле во одбраната на Перл Харбор и оттогаш не се користел. Тие рекле дека авионот бил полн со дупки од куршуми и дека пилотот можел да се види внатре, крвав и мртов во пилотската кабина, иако се наведува дека им мавтал на другите авиони малку пред да слета П-40. Сепак, истражните тимови никогаш не ги пронашле неговите остатоци. Целиот авион едноставно исчезнал со својот пилот.

 

 

Датумот бил 8 декември 1942 година; една година и еден ден по нападот на Перл Харбор. Американската морнарица била на должност во Перл Харбор кога нејзиниот радар одеднаш слушнал необично читање. Се чинело како осамен авион да се пробива од Јапонија и се упатува директно во американскиот воздушен простор.

На 8 декември 1942 година, повеќе од една година по нападот на Перл Харбор, радарот во САД добил необично очитување. Она што изгледало како авион се движело кон американското тло од правецот на Јапонија. Радарските оператори знаеле дека ова нема некои вообичаени ознаки на некаков воздушен напад. Небото било облачно, било доцна во ноќта и немало претходен напад во такви услови.

Loading...

Нападот врз Перл Харбор во кој загинале 2.403 Американци и делувало како катализатор за влез на САД во Втората светска војна.

Двајца американски пилоти биле испратени да го пресретнат мистериозниот авион. Како што се приближувале кон авионот, тие се прејавиле назад кон земјата за да пријават дека леталото е П-40 и има ознаки кои не биле користени од нападот на Перл Харбор.

 

 

Кога застанале покрај авионот, биле шокирани кога нашле авион расфрлен со куршуми со разнесена опрема за слетување. Зачудени од тоа како авионот можел да лета во оваа состојба, тие забележале дека пилотот лежи во пилотската кабина, а летниот костум бил обоен со свежа крв. Кога погледнале низ прозорецот, пилотот малку се кренал, се свртел во нивна насока и се насмевнал, давајќи нежен бран кон неговите двајца сојузници. Неколку моменти подоцна, мистериозно летало се срушило од небото, паѓајќи во земја со заглушувачки рик.

Докази на местото на несреќата

Американските трупи го преплавиле местото на несреќата, но не пронашле трага од пилотот или докази за тоа кој е тој. Ниту од авионот не нашле препознатливи ознаки. Но, тие пронашле документ што требало да биде остатокот од некаков дневник. Од овој дневник, истражувачите можеле да заклучат дека авионот сигурно потекнувал од островот Минданао, оддалечен околу 1300 милји. Остатокот од приказната е мистерија.

Loading...

 

 

Можни објаснувања

Некои претпоставуваат дека леталото можеби се урнало повеќе од една година порано и дека пилотот успеал да преживее сам во дивината. Тој бил во можност да земе делови од други соборени авиони, да го поправи авионот и некако успеал да го помине патот кон својата татковина преку 1000 милји непријателска територија. Она што не можеле да го објаснат е како тешкиот авион П-40 можел да полета без помош на никаква опрема за слетување.


Leave a Reply