12.07.2019 10:40

Фејсбук добро ги познава корисниците па им подготвува нови апликации


Компанијата Фејсбук формираше нов NPE (New product experimentation) тим, кој во текот на претстојните месеци би требало да претстави голем број нови апликации.

Тимот би требало да смисли и пласира апликации кои на корисниците им „даваат целосно ново искуство во создавањето на заедницата“.

loading...

Детали се уште не се соопштени, но се знае дека некои од нив ќе бидат бесплатни, а дека други ќе се плаќаат и ќе имаат можност за купување во внатрешноста на апликацијата.

Првите вакви апликации би можеле да се очекуваат во следните неколку недели, а ќе бидат дистрибуирани преку Google Play и App Store.

Овој чекор на Фејсбук претставува уште еден во низа обиди да се „одвои“ од својата социјална мрежа, која неколку години наназад трпи остри критики и казни поради кршење на приватноста на корисниците и безбедносните пропусти.

Image by Gerd Altmann from Pixabay


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments