Европските берзи повторно пораснаа

Сподели со своите пријатели

На европските берзи утринава цените на акциите благо пораснаа, продолжувајќи ја позитивната серија од минатата недела, бидејќи инвеститорите беа охрабрени од натамошното олеснување на рестриктивните мерки за коронавирус во Кина.

Loading...

Индексот STOXX 600 на водечките европски акции порасна за 0,3 отсто во 9:30 часот, откако минатата недела скокна за 3,4 отсто.

Лондонски FTSE индекс утринава зајакна 0,22 отсто, на 7.715 поени, додека франкфуртски DAX порасна за 0,26 отсто, на 14.647 поени, а париски CAC за 0,12 отсто, на 6.868 поени.

Цените на акциите пораснаа и на азиските берзи. Индексот на азиско-пацифичките акции на MSCI, без Јапонија, порасна за околу 2 отсто до 9:30 часот и го достигна највисокото ниво во последните пет месеци.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цените на нафтата на најниско ниво во последните три недели

Во исто време, цените на акциите во Шангај, Австралија, Хонг Конг и Јужна Кореја пораснаа меѓу 0,6 и 2,6 отсто. Денеска е празник во Јапонија.

Оптимизам поради Кина

На берзите владее добро расположение бидејќи инвеститорите се надеваат на забрзување на растот на кинеската економија, со оглед на тоа што тамошните власти забрзано ги релаксираат рестриктивните мерки за коронавирусот.

Мора да се признае, следните месеци ќе бидат предизвикувачки бидејќи многу болници и крематориуми известуваат дека се под притисок поради големиот број заразени и починати од Ковид, но инвеститорите се надеваат дека штом ќе помине бранот на инфекција, животот и потрошувачката ќе се вратат во нормала. така што тие не реагираат на тековните проблеми.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Израелската армија упадна во бегалски камп, неколкумина убиени

Дотолку повеќе што кинеската централна банка најави дека ќе обезбеди финансиска поддршка за домашната потрошувачка, клучните инвестициски проекти и пазарот на недвижности.

Loading...

На пазарите позитивно влијаеше и скокот на берзанските индекси на Волстрит во петокот за повеќе од 2 отсто, бидејќи новите економски податоци ја поддржаа надежта дека американската централна банка може да го забави темпото на зголемување на каматните стапки.

Се чека извештај за потрошувачките цени во САД

Затоа, во вторник во фокусот на инвеститорите ќе биде презентацијата на претседателот на ФЕД Џером Пауел на состанокот на централните банкари во Стокхолм.

Во четврток, пак, се очекува извештајот за потрошувачките цени во декември во САД, што веројатно ќе покаже дека инфлаторните притисоци сè уште се намалуваат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ердоган: Западот ќе „плати“ за затворање на конзулатите

И на крајот на неделата во САД започнува сезоната на објавување квартални деловни резултати на компаниите, што би можело значително да влијае на насоката на пазарот, со оглед на тоа што не се очекуваат посебни резултати поради високата инфлација и забавувањето на економскиот раст.

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.