Европскиот парламент ја добива и третата екстремно десничарска политичка група

Сподели со своите пријатели

Европскиот парламент во новото свикување ќе има дури три екстремно десничарски, евроскептични политички групи, бидејќи договорот за создавање на најновата ваква пратеничка група го потврдија и претставниците на десничарската Алтернатива за Германија (АфД) и лидерот на чешката популистичка партија Слобода и директна демократија (СПД) Томио Окамура.

Loading...

Одлуката за обединување на 28 европратеници од девет членки на Европската унија во политичка група треба да биде објавена вечерта на 10 јули, објавија медиумите.

За формирање нова политичка групација во ЕП потребни се најмалку 23 пратеници од седум земји.

Како што пренесува германскиот портал Велт, АфД, која има најмногу пратеници во новата група, предложила таа да се нарекува „Европа на суверени нации“.

АфД, која е под надзор на Службата за заштита на уставниот поредок поради екстремните ставови во неколку германски покраини, во новата група ќе има 14 пратеници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  ТРАГЕДИЈА ВО НИГЕРИЈА: Се урна учичиште, 12 загинати, околу 120 под урнатините

Велт, исто така, објави дека шеф на новата политичка група ќе биде пратеникот на АфД од источната покраина Тирингија, Рене Ост.

Новиот екстремно десничарски сојуз најверојатно ќе ги вклучи чешката слобода и директна демократија на Томио Окамура, француската национално-конзервативна партија Реконкет на Ерик Земур, бугарскиот Препород, Полската Конфедерација – Слобода и независност, шпанската Се Акабо ла Фиеста (Партијата заврши), Словачката Рерплубика, унгарското радикално десничарско движење „Наша татковина“ (Ми Хазанк Мозгалом) и Литванската унија на народи и правда.

Портпаролот на AfD рече дека новата фракција ќе остане отворена за другите партии кои сакаат да се приклучат.

Loading...

Томио Окамура, лидерот на чешката СПД, која има еден пратеник во Европскиот парламент, изјави дека новата група програмски е против Европскиот зелен договор, имиграцијата и исламизацијата на Европа, пренесе чешката агенција ЦТК.

Речиси сите партии кои во претходното свикување ја сочинуваа екстремно десничарската, евроскептична политичка групација „Идентитет и демократија“ сега се префрлија во новата, поголема група „Патриоти за Европа“, која е собрана околу партијата Фидес на унгарскиот премиер Виктор Орбан.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  EK ја повика платформата Х поради кршење на дигиталните закони на Унијата

Окамура изјави за Меѓународното радио Прага дека неговата СПД го отфрла, бидејќи сите поранешни членови на ИД гласаа за Зелениот договор и до неодамна ја поддржуваа миграцијата во Европа.

Заедно со Фидес, во групата „Патриоти за Европа“ се и партијата АНО на поранешниот чешки премиер Андреј Бабиш и Францускиот екстремно десничар Национален собир, кој има дури 30 пратеници.

Таа група има трет најголем број пратеници во Европскиот парламент и ја престигна најсилната десничарска и евроскептична група, Европските конзервативци и реформисти (ЕЦР), која е предводена од браќата Ита, премиерот Ѓорѓе Мелони и полскиот Забава Право и Правда.

АфД не се приклучи на новата група „Патриоти за Европа“ главно поради резервираноста на одредени партии во неа, пишуваат германските медиуми.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полскиот парламент го отфрли ублажувањето на законите за абортус

АфД има 15 пратеници во новото свикување на Европскиот парламент, но до неодамна лидерот на европратениците на таа партија Максимилијан Крах по неодамнешните избори беше исклучен од партијата поради неонацистички изјави.

Поради изјавите на Максимилијан Крах, кој се уште е европратеник, во пресрет на изборите за Европскиот парламент, сите европратеници на АфД беа исклучени од тогашната група „Идентитет и демократија“.

Loading...

Крах беше исклучен од партијата по изборите, но влезот во Патриоти за Европа на АфД остана блокиран, иако по политички идеи е многу близок со многу партии од таа група, пишуваат медиумите.

Врвот на АфД, според германската агенција ДПА, ја застапува теоријата дека европските влади, пред се Германија, го спречуваат Виктор Орбан да соработува со АфД.

Партиите во „Патриоти за Европа“ се предмет на политички, надворешно-политички и надворешно-економски притисоци што мораме да ги земеме предвид во моментов“, рече шефицата на АфД, Алис Вајдел.