Европарламентот ги прекина преговорите за буџетот до 2027 година

Сподели со своите пријатели

Европскиот парламент синоќа соопшти дека ги прекинува преговорите со земјите членки за идниот повеќегодишен буџет на ЕУ за периодот од 2021 до 2027 година, по цена да го одложи планот за закрепнување од пандемијата на Ковид-19, вреден 750 милијарди евра.

Loading...

– Европратениците ќе се вратат на преговарачка маса кога Советот, кој ги застапува земјите членки, ќе покаже вистинска волја за постигнување договор, се наведува во соопштението.

Портпарол на германското претседателство на ЕУ изрази жалење поради „пропуштената шанса“.

Шефовите на држави и влади на ЕУ се договорија во јули за седумгодишниот буџет во вредност од 1.074 милијарди евра.

Меѓутоа, ЕП бара значително поголем износ, кој на крајот ќе биде наменет за „15 главни програми“ на ЕУ. Но, одлуката за тоа прашање ќе биде донесена дури за неколку години.

Габриела Точко


Leave a Reply