Европа не може долго да се носи со високите цени на гасот

Сподели со своите пријатели

Европа треба да ја ограничи побарувачката за да ја реши енергетската криза и не може долго да се носи со високите цени на гасот, предупреди шефот на големата германска енергетска компанија РВЕ, Андрее Штраке.

Loading...

Европа се соочува со најголемата криза за снабдување со гас во историјата, откако рускиот „Гаспром“ ги прекина испораките на гасоводот „Северен тек 1“ поради, како што тврдат, проблеми со турбините предизвикани од западните санкции.

Западот и воведе санкции на Москва поради руската инвазија на Украина, а Гаспром се најде на удар на критики откако испрати турбина на Сименс Енерџи на сервис.

Германската компанија планираше да го сервисира во Канада, која го блокираше неговото враќање во Русија поради санкциите.

Цените на бензинот дополнително пораснаа поради прекинот на испораките на гас

Суспензијата дополнително го поттикна растот на цените на гасот на европскиот пазар, принудувајќи многу земји да се подготват за можно рационализирање на потрошувачката и да им помогнат на граѓаните и компаниите со плаќање сметки.

Во јули, ЕУ побара од 27-те земји-членки доброволно да ја намалат потрошувачката на гас за 15 проценти оваа зима, а министрите за енергетика треба да ја разгледаат и можноста за ограничување на цените во петок.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија: Се повеќе граѓани во финансиски проблеми

Шефот на германската РВЕ смета дека ограничувањето на цената на гасот нема да помогне во енергетската криза, сугерирајќи дека можното решение е намалување на побарувачката.

„Морате да имате доза на уништување на потрошувачката бидејќи понудата може да биде побрза. Високите цени се добра причина да се забави побарувачката, но знаеме дека тоа е политички тешко“, истакна Штраке на состанокот во Италија.

Loading...

„Светот живее во циклуси“

Шефот на германската компанија смета дека Европа нема трајно да се откаже од рускиот гас бидејќи трошоците за компаниите и домаќинствата се високи.

„Светот живее во циклуси. Се сомневам дека Европа може долго време да си дозволи толку високи цени на енергијата“, вели тој.

Тој, исто така, предупреди дека ако Европа сака повеќе течен гас, ќе мора да инвестира повеќе во копнените терминали.

„Пловечките единици за складирање (FSRUs) треба да бидат краткорочно решение“, рече Штраке.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин ги потпиша законите за влез на четири украински територии во Русија

Аналитичарите проценуваат дека во следните 10 години Европа ќе мора да увезе околу 200 милиони тони течен природен гас за постепено да се укине увозот на руски гас.

„ЛНГ е скап“

На Германија, најголемиот европски увозник на руски гас, и требаат околу 40 милиони тони ЛНГ за да ги замени 50 милијарди кубни метри гас што доаѓаше од Русија преку цевководи.

Шефот на енергетскиот регулатор, Клаус Милер, рече дека до три пловечки слотови за увоз на ЛНГ треба да и бидат достапни на Германија оваа зима и шест до седум во 2023 година.

Терминалите за ЛНГ се важни за да се спречи недостиг на гас, „но ЛНГ е скап“. нагласи Милер.

Loading...

„Најлошото допрва доаѓа“

Главниот извршен директор на германскиот увозник на гас Унипер, Клаус-Дитер Маубах, тврди дека најлошото допрва доаѓа бидејќи цените ќе продолжат да растат поради загриженоста за снабдувањето од Русија во текот на есента и зимата.

„Го кажав тоа повеќе пати во текот на годината. Најлошото допрва доаѓа“, рече Маубах, според извештајот на CNBC.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Воената помош што САД ѝ ја испраќаат на Украина е закана за Москва“

„Цените на големопродажниот пазар се 20 пати повисоки од пред две години. Дваесет пати повисоки! Затоа мислам дека треба да имаме навистина отворена дискусија со сите одговорни луѓе за тоа како да се поправи“, додаде тој.

На крајот на август, Унипер побара од владата во Берлин нов итен заем од четири милијарди евра, покрај веќе искористените девет милијарди, за да се справи со силниот пораст на пазарните цени.

Во јули, владата обезбеди финансиска помош од 15 милијарди евра, преземајќи 30 отсто од сопственичките акции и вети кредитна линија од 9 милијарди евра преку државниот заемодавач KfW.

Поради ненадејното намалување на снабдувањето со руски гас преку гасоводот Балтичко Море Северен тек 1, Унипер мораше да купува гас на физичкиот пазар по значително повисоки цени за да ги исполни своите договорни обврски и затоа има проблеми со ликвидноста.

Во првата половина од годината компанијата работеше со нето загуба од 12,3 милијарди евра.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.  

Loading...