Европа ја чека тешка зима: Не една, туку две војни сега ги тресат пазарите

Сподели со своите пријатели

Минатата зима, Европејците се соочија со високи сметки за енергија, бидејќи континентот брзо се одвикна од рускиот гас.

Loading...

Оваа година ЕУ е подобро подготвена, но сега уште една војна се заканува да ги разниша нејзините енергетски пазари.

Конфликтот меѓу Израел и Хамас се заканува да ги наруши односите на Европа со Блискиот Исток или дури да го вовлече Иран во директна конфронтација со Израел и неговите западни партнери.

Иако пазарите засега се релативно мирни, кое било од тие сценарија може да предизвика хаос.

„Европа е подготвена“

И покрај тоа, Европа е „опремена да се справи со тесниот глобален пазар на нафта и дизел“, рече комесарот за енергија Кадри Симсон во интервју за Политико.

Официјалните лица извлекоа лекции од руската војна против Украина и работат на градење „добро разбирање за сите нивни ранливости со цел најдобро да се решат и како да бидат подготвени за какви било инциденти или итни случаи“.

Претставниците на ЕУ одржаа серија состаноци со земјите производители на нафта во последните недели, и старите пријатели како Норвешка и новите партнери како Алжир и Нигерија, за да се спречат можните нарушувања.

„Откако се појави кризата во Газа, ние сме соочени со два конфликти во европското соседство. Источниот Медитеран е важен театар за европската енергетска безбедност, бидејќи европската енергетска транзиција сè уште е заплеткана во геополитички неизвесности“, рече Симсон, припишувајќи го недостатокот на драма на пазарите „подготвеност и кризен менаџмент воспоставен од ЕУ за одговор на руската енергетска уцена“.

Loading...

Ограничено влијание на пазарите на нафта

Борбите во Газа и во помала мера долж северната граница на Израел со Либан имаа само ограничено влијание врз нафтените пазари.

Цените првично пораснаа по веста за напад на милитантите на Хамас и масовниот израелски одговор, но клучниот репер суровата нафта „брент“ падна за 4,2 отсто оваа недела на околу 81 долар за барел, приближно ниво пред почетокот на насилството.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Замрзнаа пистите на аеродромот во Минхен. Сите летови се суспендирани

Пазарите избегнаа повторување од 1973 година, кога војната во Јом Кипур меѓу Израел и неговите соседи ги поттикна големите арапски производители, предводени од Саудиска Арабија, да го ембаргоираат нивниот извоз кон сојузниците на Израел.

Односите во Заливот со Израел значително се подобрија во текот на изминатите 50 години: ОАЕ и Бахреин го признаа неговиот суверенитет според Абрахамскиот договор од 2020 година, додека Саудиска Арабија е во преговори да го стори истото.

Според тоа, трговците се обложуваат дека испораките на нафта ќе останат повеќе или помалку стабилни додека не се прошири конфликтот, според Виктор Катона, водечки аналитичар за сурова нафта во енергетската разузнавачка компанија Кплер.

„Ризикот доаѓа од Иран“

Ризикот доаѓа повеќе од Иран, истакнува Катона. Во најлошото сценарио, ширењето на конфликтот може да доведе до тоа Иран да го прекине транспортот од арапските земји преку Ормутскиот теснец.

Иранската сурова нафта, иако под западни санкции, се извезува во големи количини во Кина.

„Ако Израел почне да напаѓа иранска територија, а Иран извезува помалку како резултат на тоа, тогаш Кина нема да има доволно сурова нафта и ќе мора да купува на друго место, што ќе ги зголеми светските цени. Тоа е спирала што започнува веднаш“, рече Катона.

Loading...

Иако иранското теократско раководство постојано вети дека ќе ја уништи државата Израел и јавно ги поддржува нападите на Хамас, негира вмешаност во нивното планирање и извршување.

Израелските одбранбени сили соопштија дека извршиле напади врз милитантни групи во Сирија кои се блиски со иранскиот корпус на гардата на исламската револуција, но досега не погодиле цели во самиот Иран.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Почина Хуанита Кастро, сестра на поранешните кубански лидери Фидел и Раул

Проблемот со пазарите на гас

Пазарите на гас го почувствуваа понепосредното влијание на војната. Израел ги затвори славините на своето морско поле за гас Тамар неколку часа по ненадејниот напад на Хамас, поради извештаите дека тој ќе биде цел на ракетни напади.

Додека Израел произведува само релативно мали количини природен гас – околу 21 милијарда кубни метри минатата година, во споредба со руските 618 милијарди – тој е клучен извозник во соседен Египет, а прекините ги влошија редовните прекини на струја во земјата.

Во меѓувреме, протокот продолжи, иако во помали количини.

Секоја ескалација со Иран би можела да влијае на пазарот на гас, како и на пазарот на нафта, имајќи предвид дека една третина од светскиот течен природен гас и една шестина од неговата нафта се испорачува преку Ормутскиот Теснец.

„Ако работите останат како што се, нема проблем, но ако дојде до војна во која е вмешан Иран и поради тоа трговијата преку Ормутскиот теснец е блокирана, тогаш цените сигурно ќе пораснат“, рече еден дипломат на ЕУ запознаен со преговорите за внатрешна енергетска стратегија.

„Сите сакаат да се избегне ескалација“

„Сепак, сите главни играчи сакаат да избегнат ескалација, а Иран сака да ја избегне поради заканата од санкции“, инсистираше дипломатот.

Loading...

Отсуство на тоа страшно сценарио, влијанието врз пазарите на гас во ЕУ веројатно ќе биде ограничено, вели Том Марзек-Мансер, шеф за анализа на гас во фирмата за пазарно разузнавање ICIS, но повеќе поради претходниот конфликт отколку последниот.

„Од европска перспектива на цените на гасот, сè уште изгледаме релативно добро и тоа главно се должи на слабата побарувачка. Многу индустриски потрошувачи сè уште користат значително помалку гас отколку пред енергетската криза минатата година, така што потрошувачката во Европа остана ниска“, рече Марзек. – Мансер.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Индија: Осум лица загинаа во невремето пред пристигнувањето на циклонот Михаунг

Според Европската комисија, земјите-членки колективно ја намалиле потрошувачката на природен гас за речиси 20 отсто пред минатата зима, при што индустријата го забавува производството, а обновливите извори на енергија играат многу поголема улога во производството на електрична енергија.

И покрај тоа, трошоците всушност се зголемија во октомври за прв пат од почетокот на војната, што е ран знак дека деловниот сектор можеби привремено се обидува да ја врати изгубената продуктивност.

Резервите на гас се исполнети повеќе од 99 проценти

Но, иако резервите на гас во ЕУ се пополнети повеќе од 99 отсто пред предвиденото, цените сè уште се постојано високи низ целиот континент во споредба со другите региони.

Ова значи дека Европејците се повеќе изложени на краткорочни скокови на цените на енергијата, при што индустријата потенцијално ќе мора повторно да забави доколку сметките станат неприфатливо високи.

Loading...

„Ние сме во многу подобра ситуација отколку во 2022 година. Имаме повеќе извори на топлина, се вратија електрани, кои ги немавме на располагање минатата година, а исто така изградивме повеќе терминали за течен природен гас“, рече Георг Закман, виш соработник во енергетскиот тинк-тенк Бригел.

Меѓутоа, ако земјите-членки го изгубат фокусот на намалување на побарувачката и се обидат да ги фаворизираат своите индустрии со субвенции, предупреди Закман, тоа би можело да предизвика расипничка трка „која во основа ги повредува сите“.

Во исто време, зимата во Европа не е она што беше.

Рекордни температури се забележани низ светот во изминатите четири месеци, а минатата зима беше втора најтопла забележана на континентот досега.

Иако тоа може да биде добра вест за снабдувањето со фосилни горива на краток рок, тоа е веројатно лоша вест за речиси сè друго на не толку долг рок.

Loading...