Еве што ќе се случува до погребот на кралицата Елизабета

Сподели со своите пријатели

Ковчегот на кралицата Елизабета Втора пристигна во Единбург пред нејзиниот државен погреб во понеделник на 19 септември.

Loading...

Припадниците на јавноста ќе имаат можност да оддадат почит и да го видат ковчегот прво во катедралата во Единбург, а потоа во Вестминстерската сала, каде што кралицата ќе престојува цели четири дена.

Кралот Чарлс, исто така, ќе ги обиколи сите четири нации пред погребот на кралицата.

Еве водич за тоа што ќе се случи, од ден на ден:

понеделник, 12 септември

Кралот ќе го започне својот ден во Лондон со посета на Вестминстерската сала, во Вестминстерската палата, каде и Долниот дом и Домот на лордовите ќе се состанат за да изразат сочувство, а Чарлс ќе се обрати.

Во придружба на кралицата Консорт Камила, кралот Чарлс потоа ќе лета за Единбург, каде што ќе оди зад ковчегот на кралицата од Палатата Холирудхаус во Единбург до катедралата околу 13.25 часот.

Припадниците на јавноста ќе можат да ја следат поворката додека се движи по улицата.

Во 14 часот ќе се одржи богослужба за славење на животот на кралицата. Од 16 часот, јавноста ќе може да го види ковчегот, кој ќе биде во катедралата 24 часа.

Loading...

Официјалните лица велат дека ќе биде воспоставен систем за чекање и наскоро ќе бидат објавени дополнителни детали.

Оние кои ќе присуствуваат се предупредуваат дека најверојатно ќе мора да чекаат неколку часа.

Кралот ќе отпатува и во палатата Холирудхаус, каде што ќе има аудиенција со првата министерка на Шкотска Никола Старџен.

Тој и кралицата Консорт потоа ќе присуствуваат во шкотскиот парламент каде членовите ќе изразат сочувство.

Вечерта, кралот Чарлс ќе бдее со другите членови на кралското семејство во катедралата, каде што ќе биде погребана кралицата.

вторник, 13 септември

Ковчегот со телото на кралицата ќе биде пренесен до аеродромот во Единбург, а потоа во авион на РАФ Нортолт. Тој ќе биде придружуван од принцезата Ана.

Ковчегот со телото на кралицата се очекува да слета во Лондон нешто пред 18 часот, пред да се упати кон Бакингемската палата, каде што ќе го пречекаат кралот и кралицата.

Претходно во текот на денот, кралот и Камила ќе го посетат Белфаст каде ќе се сретнат со државниот секретар за Северна Ирска, пратеникот Крис Хитон-Харис, како и со други партиски лидери.

Loading...

По средбата со верските водачи, кралот Чарлс и Камила ќе присуствуваат на молитвата во катедралата Света Ана пред да се вратат во Лондон.

Среда, 14 септември

Ковчегот на кралицата по 13 часот ќе се пресели од Бакингемската палата во Вестминстерската сала, каде ќе почива во следните четири дена.

Јавноста ќе има можност да ја види поворката додека се движи низ центарот на Лондон.

Кралот и членовите на кралското семејство ќе одат зад ковчегот на 38-минутното патување.

Во Вестминстерската сала, ковчегот ќе лежи на подигната платформа.

Секој агол на платформата ќе биде чуван 24 часа на ден од војници од единиците кои служат на кралското домаќинство.

Ќе се одржи кратка богослужба во присуство на членовите на семејството, пред салата да биде отворена за јавноста.

четврток, 15 септември

Денот го означува првиот од четирите полни дена кога телото на кралицата ќе лежи во Вестминстерската палата, каде што ќе остане до утрото на погребот.

Loading...

Стотици илјади ожалостени се очекува да оддадат почит во зградата од 11 век, најстариот дел од Вестминстерската палата и срцето на британската влада.

петок, 16 септември

Ковчегот на кралицата ќе лежи втор цел ден во Вестминстерската палата, каде што луѓето ќе можат да му оддадат почит.

Кралот и Камила ќе отпатуваат за Велс, означувајќи го финалето на неговите посети на сите четири нации на Обединетото Кралство како крал.

Сабота, 17 септември

Ковчегот на кралицата ќе лежи трет цел ден во Вестминстерската палата.

Недела, 18 септември

Ковчегот на кралицата ќе лежи во состојба четврти цел ден во Вестминстерската палата.

понеделник, 19 септември

Упокојувањето на кралицата ќе заврши и ковчегот ќе биде пренесен во процесија до Вестминстерската опатија на државен погреб, кој е државен празник во Велика Британија.

Loading...

Гости ќе бидат членови на нејзиното семејство, високи британски политичари и шефови на држави од целиот свет, како и претставници на добротворните организации кои таа ги поддржува.

По погребот, ковчегот ќе патува во процесија од Вестминстерската опатија до Велингтон Арх, од каде ќе патува до Виндзор.

Државната погребна кола потоа ќе го однесе ковчегот по Долгата прошетка до капелата Свети Џорџ во капелата Виндзор, каде што ќе се одржи официјалната церемонија.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.