Евакуирани 19.000 луѓе во Канада: „Поради пожарот ноќта изгледаше како ден“

Сподели со своите пријатели

Во Канада беснеат пожари, поради што во некои делови од земјата е прогласена вонредна состојба.

Loading...

Таква ситуација прогласи премиерот на провинцијата Британска Колумбија, велејќи дека локалните власти се соочуваат со најлошата сезона на шумски пожари досега, додека илјадници луѓе се евакуирани од градовите источно од Ванкувер.

„Во последните 24 часа ситуацијата брзо се развиваше и се соочуваме со исклучително предизвикувачка ситуација во наредните денови“, изјави синоќа премиерот на Ванкувер Дејвид Еби, пишува Гардијан.

 

 

Пожарникарите се борат со неконтролираниот шумски пожар во Мекдугал Крик кој изгоре 10.500 хектари во услови на бурни услови во ридовите и планините над градот Западна Келовна, што предизвика евакуација на илјадници луѓе.

Западна Келоун, град со 36.000 жители, се наоѓа на 300 километри источно од Ванкувер.

Loading...

Евакуирани 19.000 луѓе во Јелоунајф

Евакуации беа извршени и во блиската Келоун, град со околу 150.000 жители лоциран преку езерото Оканаган од Западна Келовна.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Венецуела мораше да ангажира 11.000 војници за да ослободи затвор од криминалци

 

 

Евакуацијата дојде откако властите посеверно во регионот на северозападните територии соопштија дека се верува дека се евакуирани повеќе од 19.000 луѓе поради шумските пожари кои му се закануваат на градот Јелоунајф.

Противпожарните екипи работат деноноќно на ширење на отпорот на пожар и испуштање вода од воздухот во итен напор да го заштитат градот со 20.000 жители.

Облачноста и ниските температури вчера го забавија пожарот западно од Јелоунајф, соопштија пожарникарите.

Loading...

Се проценува дека околу 4.000 луѓе се префрлени со хеликоптер, со можност за повеќе летови денеска доколку временските услови дозволат.

Најлошата сезона на шумски пожари во Канада

Канада минува низ својата најлоша сезона на шумски пожари досега, со повеќе од 1.000 активни пожари кои горат низ целата земја, вклучително и 236 во северозападните територии.

Во пожарите изгореа повеќе од 2 милиони хектари земја, а повеќе од половина од населението во регионот е под наредба за евакуација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Саудиска Арабија: Ако Иран набави нуклеарно оружје, ќе набавиме и ние

Градоначалничката на Јелоунајф Ребека Алти вчера изјави дека не е јасно кога жителите ќе можат да се вратат.

„За жал, ова се уште не е завршено. Пожарот продолжува да се приближува и постои голема неизвесност кога жителите ќе можат да се вратат во своите домови“, рече Алти.

Во Западна Келоун, пламенот и чадот беа видливи од градот, изјавија очевидци.

Снимката објавена на социјалните мрежи покажува пламен во долината околу езерото.

 

Loading...

 

„Има бројни шумски пожари низ провинцијата што им се закануваат на заедниците. Илјадници луѓе се под наредба за евакуација, а уште десетици илјади се под предупредување за евакуација“, се вели во заедничката изјава на Еби и министерот за вонредни состојби Бовин Мао.

Тие ги повикаа луѓето да се држат подалеку од областите со висок ризик и да им дадат простор на екипите за итни случаи да работат.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шпанија: Користеле вештачка интелигенција за да создадат лажни голи слики на малолетници

„Ги повикуваме сите Британски Колумбијци да бидат внимателни, да ги слушаат локалните власти и да ги следат наредбите за евакуација. Ќе го поминеме ова заедно“, рекоа премиерот и министерот.

„Ноќта се претвори во ден поради портокаловиот сјај на облаците и огнот“

Официјалните лица рекоа дека следните 24 до 48 часа би можеле да бидат најтешките.

Loading...

Претходно воздушниот простор во областа беше затворен за да им се отвори патот на Канадерите.

„Минатата ноќ напорно се боревме за да ја заштитиме нашата заедница. Ноќта се претвори во ден поради портокаловиот сјај на облаците и огнот“, изјави на новинарите шефот на противпожарната служба во Западна Келоун, Џејсон Бролунд.

Луѓето од повеќе од 2.400 домови се евакуирани, а неколку објекти се уништени во Западна Келоуна во текот на ноќта, изјави шефот на противпожарната служба, според Гардијан.

 

Loading...