ЕУ воведува нов четврти пакет санкции против Иран

Сподели со своите пријатели

Министрите за надворешни работи на ЕУ денеска го усвоија новиот четврти пакет санкции против ирански поединци и организации, соопшти шведското претседателство со Унијата.

Loading...

ЕУ силно ја осудува бруталната и непропорционална употреба на сила од Иран против „мирните демонстранти“, се вели во твит.

Ова е четврта рунда санкции на ЕУ против Иран од почетокот на протестите откако 23-годишната Курдка Махса Амини почина во морален полициски притвор во септември минатата година.

Претходните санкции се однесуваат на 146 поединци и 12 организации, вклучително и членови на Корпусот на Исламската револуционерна гарда (ИРГЦ), како одговор на насилниот одговор на полицијата на демонстрантите и демонстрантите и наметнувањето на смртни казни, што ЕУ исто така остро го осуди.