ЕУ го заостри визниот режим за граѓаните на Русија

Сподели со своите пријатели

Земјите од ЕУ постигнаа политички договор за суспензија на договорот за визно олеснување со Русија, најави шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел.

Loading...

„Донесовме политичка одлука за целосно суспендирање на договорот (за олеснување на визниот режим меѓу Русија и Европската унија)“, рече Борел.

Договорот за визно олеснување се однесува на: дипломатски делегации, машиновозачи, возачи, новинари, научници, спортисти итн.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА. 

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тајван: Влегувањето на кинески авиони и дронови во нашиот простор ќе го сметаме за напад