Ердоган: Руското пченично брашно се испраќа бесплатно во неразвиените земји

Сподели со своите пријатели

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган потврди дека се договорил со рускиот претседател Владимир Путин да се произведува брашно од руска пченица во Турција и бесплатно да се испрати во најнеразвиените земји со цел да се ублажи глобалната криза со храна, објави денеска телевизијата Хабертурк.

Loading...

Минатата недела договорот со кој и се дозволува на Украина да ги извезува своите земјоделски производи од пристаништата на Црното Море беше продолжен за четири месеци, иако Русија предупреди дека нејзините барања сè уште не се целосно исполнети, објави Ројтерс.

Ердоган зборуваше за договорот што го постигна со претседателот на Руската Федерација Владимир Путин по враќањето од Катар.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пропагандистот на Путин: Ќе создадеме голем руски дом, ќе се прошириме во Полска и на Балканот

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.