Ердоган ја поздрави одлуката на Русија да ги повлече војниците од Херсон

Сподели со своите пријатели

Одлуката на Русија да ги повлече војниците од околината на градот Херсон во јужна Украина е позитивен чекор, изјави во четвртокот турскиот претседател Таип Ердоган.

Loading...

Ердоган одговараше на прашање за изгледите за разговори меѓу Москва и Киев на прес-конференција пред да замине во посета на Узбекистан на самитот на земјите од туркојазично.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу во средата им нареди на своите сили, соочени со украинските напади во близина на јужниот украински град Керсон, да се повлечат од западниот брег на реката Днепар.

Најавата на рускиот министер би претставувала едно од најзначајните руски повлекувања и потенцијална пресвртница во војната што трае речиси девет месеци, пренесува Ројтерс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД испраќаат ПВО опрема во Украина вредна 275 милиони долари

Рускиот генерал Сергеј Суровикин во изјава за руската телевизија изјави дека веќе не е можно да се снабдува Керсон.

Тој додаде дека предложил воспоставување одбранбени линии на источниот брег на реката Днепар.

Одлуката на Русија уследи по неколкунеделниот напредок на Украина во градот и напорите на Русија да ги евакуира над 100.000 жители на Херсон.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...