ЕПП повторно ќе ја предложи Фон дер Лајен за функцијата претседател на ЕК

Сподели со своите пријатели

Европската народна партија (ЕПП) повторно ќе ја номинира Урсула фон дер Лајен за функцијата претседател на Европската комисија на конгресот во март, под услов таа да го сака тоа, изјави за Ројтерс висок претставник на Европската унија.

Loading...

Фон дер Лајен сè уште јавно не се изјаснила дали сака да се кандидира за втор мандат на чело на извршната власт на Европската унија.

Лидерот на германската демохристијанска група во Европскиот парламент, Даниел Каспари, јасно стави до знаење дека се очекува ЕПП повторно да ја номинира.

Доколку ЕПП ја номинира, Фон дер Лајен речиси сигурно би останал на функцијата претседател на Европската комисија, доколку Европската народна партија повторно победи на изборите за Европскиот парламент во јуни, што во моментов го предвидуваат сите анкети.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Вархеји: Планот за раст за Западен Балкан може да ги удвои економиите на земјите во следните 10 години