Емиратите ја лансираат својата прва вселенска мисија кон Марс

Сподели со своите пријатели

Обединетите Арапски Емирати ќе ја започнат својата прва вселенска мисија на Марс на 14 јули во 22:51 часот по локално време.

Вселенското летало на Емиратите ќе го понесе орбитерот  Амал „Нада“, исто така првиот марсовски метеоролошки сателит, кој ќе истражува и собира податоци за атмосферата и климатските услови на Марс.

Loading...

Леталото на Емирати се очекува да пристигне на својата дестинација во февруари 2021 година.

Детали за мисијата и емитувањето на лансирањето на „NADA“ можете да ги следите во живо на линкот: https://www.emiratesmarsmission.ae/live


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *