Емануел Макрон: „Не исклучуваме испраќање војска во Украина“

Сподели со своите пријатели

„Не можеме да ја исклучиме можноста за испраќање западни трупи во Украина“, рече францускиот претседател Емануел Макрон во понеделникот откако беше домаќин на конференцијата во Париз на која европските лидери разговараа за оваа можност.

Loading...

Синоќа немаше договор за официјално испраќање војници на терен, но не можеме ништо да исклучиме, изјави тој за новинарите.

Конференцијата за помош на Украина ги собра претставниците на 27 земји-членки на ЕУ, вклучително и 21 шеф на држави и влади, додаде тој.

„Ќе направиме се што можеме за да ја спречиме Русија да победи во оваа војна“, рече Макрон.

„И тоа го велам со одлучност, но и со колективна понизност што треба да ја имаме, во светло на последните две години“.

„Луѓето кои рекоа „никогаш никогаш“ денес беа истите луѓе кои рекоа никогаш авиони, никогаш проектили со долг дострел, никогаш камиони. Сето тоа го кажаа пред две години. Многумина околу оваа маса рекоа дека „ќе понудиме шлемови и вреќи за спиење“, а сега велат дека треба да направиме повеќе за да добиеме проектили и тенкови. Мораме да бидеме понизни и да сфатиме дека (ние) секогаш доцневме шест до осум месеци“, рече Макрон.

Макрон најави и формирање на нова коалиција за испорака на „ракети и бомби“ со среден и долг дострел на Украина.

Водачите на ЕУ и владините претставници „одлучија да ја зголемат муницијата и многу брзо да дадат опипливи резултати“ во осумте коалиции што веќе постојат, рече тој.

Loading...

 

 

Дека зборовите на Макрон не се „бесмислен истрел“ може да потврдат и зборовите на словачкиот премиер Роберт Фиц, кој тврди дека земјите-членки на НАТО и Европската унија се подготвуваат да распоредат војници во Украина, пишува Телеграф.

Фицо, проруски популист, не понуди детали за тоа како би можеле да бидат испратени западни трупи да ѝ помогнат на Украина, а коментаторите велат дека тој веројатно само се обидувал да предизвика проблеми.

Тој зборуваше во пресрет на набрзина договорената средба на европските лидери во Париз поради, како што велат неговите советници, ескалација на руската агресија во последните недели.

Состанокот имплицира дека „голем број земји-членки на НАТО и ЕУ размислуваат да испратат свои војници во Украина на билатерална основа“, рече Фицо на телевизискиот брифинг по состанокот на словачкиот совет за безбедност.

„Не можам да кажам со каква цел и што треба да направат таму“, рече тој, додавајќи дека Словачка, членка на ЕУ и НАТО, нема да испраќа војници во Украина.

Loading...

 

 

Фицо, кој беше избран во октомври минатата година, рече дека овој потег може да ризикува ескалација на конфликтот во Украина, но не може да понуди дополнителни детали.

Чешкиот премиер Петр Фиала, пак, ја отстрани таквата можност, пишува Јутарњи.

„Не треба да се грижите, Чешка не се подготвува да испрати војници во Украина“, рече тој.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.