Елизабета ги кршела кралските протоколи со својот родителски стил

Сподели со своите пријатели

Децата на кралицата Елизабета и самите се посветени родители денес и се чини дека можеле многу да научат од често протоколарниот пристап на нивната мајка кон родителството.

Loading...

Познато е дека кралското семејство има многу изненадувачки правила и традиции, од вообичаената храна што е забранета да се јаде, до божиќната традиција на кралицата да отвора подароци на Бадник наместо Божиќ.

Но, кога станува збор за родителството, кралицата била подготвена да го кова својот пат како мајка.

Како што објави „Гардијан“ уште во 2013 година, историчарката Ејми Лиценца откри дека идејата кралицата да ги дои своите деца била релативно нов феномен во тоа време.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

Според Ејми, кралицата била доена кога се родила и решила таа практика да ја продолжи со сопствените деца.

„Во минатото, кралските жени биле нешто повеќе од симболични личности кои раѓаа дете по дете за да обезбедат династија“, рече Лиценца.

„Доењето нуди одреден степен на заштита од контрацепција. Доколку нивните сопруги ги хранат други, кралиците можеа слободно да ги преземат своите должности и да започнат со процесот на зачнување на следниот наследник“, објасни историчарот.

Со оглед на тоа дека кралицата навистина ги доела своите деца, таа целосно се спротивстави на протоколот што кралското семејство го следеше стотици години.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

Еден совет го препишала од женските списанија што ги читала

Но, тоа не е единствениот пат кога Елизабет тргнала по својот пат.

Во својата книга My Husband and I: The Inside Story Of 70 Years Of Royal Marriage, кралскиот експерт Ингрид Севард тврдеше дека принцот Филип ја држел за рака кралицата додека таа го раѓача принцот Едвард.

„Војводата од Единбург ја држеше раката на својата сопруга додека нивниот најмлад син се роди на 10 март 1964 година. Кралицата, која тогаш имаше 37 години, го поканила да биде таму. Важноста на вклучувањето на татковците во трудот и станал фасциниран од идејата. Така, Филип стана првиот кралски татко во модерната историја кој го сведочеше доаѓањето на едно од неговите деца во светот“, вели Ингрид.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Активисти на Гринпис го прекинаа говорот на британската премиерка

Стилот на родителство на кралицата продолжи да се развива со текот на годините и да се разликува од прифатената кралска традиција.

Таа почина како мајка на четири деца, баба на осум внуци и прабаба на 12 правнуци, од кои многумина го носат нејзиното име и на тој начин ја почитуваат.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.