Експлозија и пламен! Погоден рускиот брод „Сергеј Котов“

Сподели со своите пријатели

Украинските поморски дронови оштетија патролен брод на руската Црноморска флота во близина на окупираниот Крим, изјави во вторникот украински разузнавачки извор.

Loading...

– Удари и значителни штети – рекол изворот, не наведувајќи повеќе детали.

Украинска Правда, главен украински медиум, во вторникот објави дека рускиот патролен брод „Сергеј Котов“ „Проект 22160“ во текот на ноќта бил погоден од брод без екипаж.

Андриј Јермак, началникот на кабинетот на претседателот Владимир Зеленски, во вторникот во Телеграм рече дека – Руската Црноморска флота е симбол на окупацијата.

Не може да биде на украинскиот Крим – во очигледна референца за нападот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Рускиот воен суд осуди маж на 14 години затвор за соработка со Украина

Сообраќајот на возовите е привремено прекинат на мостот што го поврзува полуостровот Крим со руското копно, според Телеграмскиот канал на официјални претставници на Крим, формиран од Русија.

Сообраќајот на автопатот исто така беше во прекин неколку часа пред повторно да се отвори непосредно пред 07:00 часот по Гринич, според Телеграмскиот канал на руската администрација што управува со мостот.

Ројтерс не можеше да ги потврди извештаите.

Loading...

Руското Министерство за одбрана не одговори веднаш на барањето на Ројтерс за коментар.

Украинската војска минатиот месец соопшти дека уништила руски амфибиски воен брод во близина на Крим во операција на поморски беспилотни летала што ја пробиле страната на пристаништето на бродот и предизвикале потонување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија одби да го осуди нападот на Иран врз Израел

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.