Џонсон го посети Киев на Денот на независноста на Украина

Сподели со своите пријатели

Британскиот премиер во заминување Борис Џонсон во средата во Киев на Денот на независноста на Украина се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Loading...

Џонсон беше еден од најгласните поддржувачи на Украина бидејќи се обидува да ја одбрани руската агресија, а патувањето во средата беше негова трета посета на украинскиот главен град од почетокот на војната кон крајот на февруари.

Тој стана еден од првите странски лидери што направи несигурно патување во украинскиот главен град кон крајот на април, а потоа се врати на уште една ненадејна посета во јуни.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија испука седум ракети врз згради во Запорожје, цивили во рушевините (ФОТО)

 

 

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.