ДВОЈНА КРУНА: ЖРК Куманово си титула и во првенството

Сподели со своите пријатели

Ракометарките на Куманово остварија убедлива победа против Вардар со 33:22 и со тоа ја освоија и титулата во женската Суперлига на Макединија.

Loading...

Ова е двојна круна за избраничките на Ненад Краљевски откако минатиот викенд го освоија Купот на Македонија исто така против Вардар.

Избраничките на Куманово беа маестрални, а Вардар имаше сили само за едно полувреме. Во последните дваесетина минути кумановки имаа 13 гола, а примија само три и впишаа историски триумф.

Јована Кипријановска со шест гола беше најпрецизна кај Куманово, а по пет дадоа Мила Трајковиќ и Амела Џакмич.

Никола Ивановски


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *