Две лица повредени во напад на мечка во Словачка (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Две лица се примени во болница по напад на мечка во словачкиот град Липтовски Микулас, соопшти итната помош на тој град.

Loading...

Официјални лица потврдија дека 49-годишна жена се здобила со повреда на рамото, додека на 72-годишен маж му била укажана исекотина на главата.

Според извештаите, полицијата успеала да го избрка животното од градот и во шумата.

На снимките на социјалните мрежи се гледа како мечка трча по патот, а на едно од нив се гледа како се нафрла кон човек на тротоарот.

Еден ден претходно, се појави вест дека 31-годишна Белорусинка, наводно, починала откако паднала додека се обидувала да избега од кафена мечка во блиските планини Словачки Ниски Татри.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  МЕКСИКО: Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа

Таа се шетала во оваа област во друштво на маж низ густа шума и стрмни клисури, кога ги нападнала мечка.

Мажот тврдел дека побегнале од животното во различни правци.

Набргу откако повикал помош, кучињата трагачи го пронашле телото на жената.

Loading...

Претходните години во Словачка имаше неколку напади на мечки, а еден од нив беше фатален, што е прв ваков случај во оваа земја во претходните 100 години.

Подобрите услови за заштита на животната средина, кои постојат во Централна и Источна Европа од 1989 година, им помогнаа на мечките да се вратат во нивните природни живеалишта во планинскиот венец Карпати, кој се протега од Романија преку западна Украина до Словачка и Полска.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Како Иран и Израел станаа непријатели? Долгогодишна војна во сенка!

Некои членови на словачката популистичко-националистичка коалиција бараат воведување на пониско ниво на заштита на мечките, за да се регулира зголемениот број на мечки со лов.

Министерството за животна средина на оваа Словачка соопшти дека заедно со нивните колеги од Романија ќе предложат до Советот на министри за заштита на животната средина на Европската унија мечките да се третираат поинаку во списокот на заштитени видови, бидејќи бројот на единки укажува на дека повеќе не се загрозени и дека би можеле селективно да се отстрануваат.

Сепак, истражувачите тврдат дека нема нагло зголемување на бројот на мечки во Словачка, кој според нивните тврдења е стабилен и изнесува околу 1.275 единки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Турција: Се судрија автобус и автомобил, повредени најмалку 15 лица