Две големи европски земји против забраната за издавање визи за Русите

Сподели со своите пријатели

Европската унија не смее да ги спречи руските туристи да го посетат блокот, порачаа Германија и Франција пред состанокот на министрите за надворешни работи во Прага, на кој ќе се разговара за барањата на балтичките земји и некои други членки за забрана на издавање визи за Русите.

Loading...

„Иако ја разбираме загриженоста на некои земји-членки во овој контекст, не треба да ја потценуваме трансформативната моќ на искуството од прва рака на живеење во демократски системи, особено за идните генерации“, се вели во француско-германскиот документ што го виде Ројтерс во вторникот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ердоган: Го познавам Путин, кога нешто замислува, го прави тоа

„Нашата визна политика треба да го одразува ова и да продолжи да дозволува контакти меѓу луѓето во ЕУ и руските граѓани кои не се поврзани со руската влада.

Подоцна во вторник, министрите за надворешни работи на ЕУ се собраа на дводневен состанок во Прага.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.