Двајца починати и 37 нови случаи во Куманово

Сподели со своите пријатели

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2827 тестирања, а регистрирани се 883 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-345, Куманово-37, Дебар-10, Штип-32, Прилеп-54, Тетово-32, Струга-21, Велес-39, Битола-36, Охрид-34, Кавадарци-29, Гостивар-19, Гевгелија-32, Струмица-44, Крива Паланка-7, Радовиш-12, Крушево-1, Кочани-25, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево –4, Валандово-8, Виница-5, Делчево-1, Кратово-3, Свети Николе-12, Кичево-16, Ресен-4, Неготино-17.

Loading...

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 536 оздравени пациенти од: Скопје-153, Куманово-23, Штип-17, Прилеп-30, Тетово-43, Струга-26, Велес-26, Битола-40, Охрид-18, Кавадарци-21, Гостивар-41, Гевгелија-15, Струмица-13, Крива Паланка-5, Радовиш-6, Крушево-1, Кочани-3, Пробиштип-3, Валандово-5, Виница-1, Делчево-3, Кратово-3, Свети Николе-13, Кичево-9, Ресен-8 и Неготино-10.

Во болнички услови починати се 29 лица, дванаесет пациенти од Скопје (72, 75, 80, 70, 84, 54, 64, 33, 78,78,48 и 64г.), два пациенти од Куманово (63 и 82г.), три пациенти од Прилеп (76, 67 и 87г.), двајца од Тетово (65 и 72г.), пациент од Струга (81г.), двајца од Велес (77 и 80г.), два пациенти од Битола (64 и 65г.), двајца од Гостивар (63 и 74г.), пациент од Валандово (83г.) и двајца од Кичево (78 и 73г.).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 77134, бројката на оздравени пациенти е 52949, на починати е 2254, а бројот на активни случаи изнесува 21931. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 33313, активни 11713

• Куманово 4412, активни 613

• Дебар 585, активни 171

• Штип 3152, активни 409

Loading...

• Прилеп 3866, активни 868

• Тетово 4535, активни 986

• Струга 1868, активни 413

• Велес 2573, активни 652

• Битола 2797, активни 815

• Охрид 2168, активни 623

• Кавадарци 1832, активни 620

• Гостивар 3183, активни 717

Loading...

• Гевгелија 1026, активни 319 (70 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 175 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2122, активни 616

• Крива Паланка 550, активни 126

• Радовиш 564, активни 138

• Крушево 152, активни 69

• Кочани 1502, активни 285

• Пробиштип 421, активни 62

• Демир Хисар 225, активни 45

Loading...

• Македонски Брод 207, активни 34

• Пехчево 127, активни 22

• Берово 463, активни 95

• Валандово 269, активни 59

• Виница 425, активни 106

• Делчево 637, активни 285 (177 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

Loading...

• Кратово 180, активни 25

• Свети Николе 1004, активни 171

• Кичево 1495, активни 338

• Ресен 582, активни 162

• Неготино 899, активни 374 (143 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Loading...

Направените 2827 теста се преку: ИЈЗ-852, ЦЈЗ Скопје-86, Авицена-189, Биотек-220, МАНУ -168, Жан Митрев (Филип Втори)-176, Систина со PCR метода -143, лабораторија Лаор –48, Судска медицина-7, ЦЈЗ Битола-55, Инфективна клиника-7, ГАК-0, Синлаб-25, Ремедика-11, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -821, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 376.565 тестирања на Ковид -19.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *