Двајца починати, 47 нови случаи во Куманово

Сподели со своите пријатели

Во последните 24 часа се направени 2995 тестирања, а регистрирани се 984 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-398, Куманово-47, Дебар-11, Штип-46, Прилеп-59, Тетово-44, Струга-15, Велес-32, Битола-46, Охрид-28, Кавадарци-29, Гостивар-46, Гевгелија-22, Струмица-24, Крива Паланка-3, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-11, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Пехчево-2, Берово-15, Валандово-2, Виница-1, Делчево-26, Кратово-4, Свети Николе-8, Кичево-22, Ресен-11, Неготино-15.

Loading...

Починати се 24 пациенти од кои 12 од Скопје (75, 64, 60, 71, 69, 79, 36, 35, 70, 61, 74, 80 г.), двајца од Куманово (62 и 77 г.), еден пациент од Струга (73 г.), еден од Велес (76 г.), тројца од Битола (60, 81 и 55 г.), еден од Охрид (63 г.), еден од Струмица (56 г.), еден од Крива Паланка (53 г.), еден од Кочани (42 г.) и еден пациент од Кичево (65 г.). Пациентите се починати во болнички услови, соопшти Министерството за здравство.

Институтот за јавно здравје регистрира 631 оздравени пациенти од: Скопје-264, Куманово-45, Штип-34, Прилеп-45, Велес-38, Битола-51, Кавадарци-18, Гевгелија-4, Струмица-26, Крива Паланка-3, Радовиш-3, Крушево-2, Кочани-9, Пробиштип-4, Демир Хисар-5, Македонски Брод-8, Валандово-3, Виница-3, Свети Николе-17, Кичево-30, Ресен-7 и Неготино-12.

Вкупната бројка ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 67311, бројката на оздравени пациенти е 42872, на починати е 1901, а бројот на активни случаи изнесува 22538. Од вчера се евидентираат три контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 29198, активни 10852

• Куманово 3992, активни 900

• Дебар 503, активни 137

• Штип 2871, активни 539

Loading...

• Прилеп 3339, активни 1044

• Тетово 4070, активни 1071

• Струга 1603, активни 487

• Велес 2178, активни 715

• Битола 2373, активни 961

• Охрид 1781, активни 615

• Кавадарци 1438, активни 570

• Гостивар 2820, активни 1105

Loading...

• Гевгелија 827, активни 279 (63 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 142 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1842, активни 578

• Крива Паланка 479, активни 149

• Радовиш 465, активни 119

• Крушево 143, активни 75

• Кочани 1317, активни 255

• Пробиштип 387, активни 94

• Демир Хисар 208, активни 72

Loading...

• Македонски Брод 183, активни 42

• Пехчево 107, активни 20

• Берово 412, активни 114

• Валандово 230, активни 66

• Виница 386, активни 132

• Делчево 532, активни 261 (154 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

Loading...

• Кратово 169, активни 46

• Свети Николе 891, активни 220

• Кичево 1366, активни 458

• Ресен 514, активни 208

• Неготино 687, активни 354 (102 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Loading...

Направените 2995 теста се преку: ИЈЗ-781, ЦЈЗ Скопје-95, Авицена-320, Биотек-245, МАНУ -179, Клиника „Жан Митрев“-146, Систина со PCR метода -168, лабораторија Лаор –52, Судска медицина-55, ЦЈЗ Битола-54, Инфективна клиника-5, Синлаб-65, Ремедика-29, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -779, УК Пулмологија со алергологија – 4. Досега во земјата се направени вкупно 347.080 тестирања на Ковид -19, стои во соопштението.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *