Дубаи ќе биде домот на на највисокиот хотел во светот (фото)

Сподели со своите пријатели

Градот во кој работите се големи, скапи и гламурозни во споредба со останатите, наскоро ќе стане дом на највисокиот хотел во светот. 

View this post on Instagram

Pool days are about to get so much better!

A post shared by Gevora Hotel (@gevorahotel) on

Loading...

Хотелот „Гевора“, кој по завршувањето на градењето ќе биде висок 365 метри, ќе се отвори до крајот на март во Дубаи.

https://www.instagram.com/p/BcymtMFADFM/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_legacy

Пребогатиот град годинава ќе го добие највисокиот хотел во светот, иако и моменталнио највисокиот веќе се наоѓа тука.

Од тронот на највисоки светски хотели ќе се симне десет метри понискиот „JW Marriott Marquis“ кој исто така се наоѓа во Дубаи.

https://www.instagram.com/p/BchKdVPAtl5/?utm_source=ig_embed&utm_campaign=embed_legacy

Новиот хотел на гостите ќе им понуди 528 соби распоредени на 75 ката, а во понудата ќе има све – од двокреветни па до „делукс“ апартмани. Секако, ќе бидат достапни неколку различни кујни, а зоната за опуштање ќе нуди џакузи, спа и останати водени лудории на исклучително луксузно ниво.

„Гевора“ во градот ќе се вклопи сосема добро, со оглед дека од година во година, подобро кажано од месец во месец, расте градот во воздухит. Како тоа изгледа, најдобро е да се провери токму од воздухот, па така на туристите им се нудат тури со хеликоптери или балони, но небото наскоро би можело да стане претесно со оглед дека неодамна тука се тестирани и автономни летечки такси возила.

Додека хотелот не биде готов, може да следите како напредува од ден во ден на официјалниот профил на Инстаграм.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.