Дожд, грмотевици и силен ветер од денес ќе донесат пад на температурите

Сподели со своите пријатели

Времето денеска во претпладневните часови ќе биде сончево и топло. Попладне од влијание на влажна, нестабилна и посвежа воздушна маса ќе настапи значителна промена на временските услови, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

На повеќе места ќе има нестабилна облачност со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со засилен ветер и услови за појава на град. Повеќе врнежи ќе има во вечерните и ноќните часови кон сабота, особено во северните делови, каде локално се очекува да наврнат над 25 л/м2. Минималните температури ќе се движат од 14 до 22 степени, додека максималните температурни вреднсоти ќе бидат во интервал од 30 до 36 степени целзиусови.

Во Куманово и околината денес ќе имаме сончево до умерено облачно време. Во попладневните часови ќе настапаи поголемо наоблачување кое ќе донесе врнежи и грмежи, а ќе дува силен ветер од северен правец, кој на моменти ќе достигнува брзина и од над 40 километри на час. Националниот хидрометеоролошки завод, според информациите на порталот accuweather, за Куманово има издадено три жолти предупредувања и тоа, за грмотевици, ветер и обилен дожд.

За време на викендот ќе преовладува променливо облачно, значително посвежо и ветровито време со локални врнежи од дожд. Дневната температура ќе опадне за повеќе од 10 степени во однос на денешната и ќе биде во интервал од 20 до 29 степени.

Од понеделник се очекува стабилизирање на времето со постепен пораст на температурата. До вторник ќе дува умерен до засилен северен ветер.

 

Loading...

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.