Дошол на операција за кила, а она што лекарите го пронашле во него ги оставило во шок!

Сподели со своите пријатели

Таткото (67) на три деца бил примен во болница бидејќи требало да направи операција на кила, но лекарите биле шокирани кога сфатиле дека неговото испакнување има тестиси и женски гениталии.

Loading...

Овој човек кој е роден без ниту еден тестис отишол во болница бидејќи со години се жалел на отокот што го имал на препоните.

Хирурзите прегледале маса од 15 сантиметри, а потоа откриле дека внатре се наоѓаат матката, грлото на матката, фалопиевата туба, јајниците и тестисот што недостасувал!

 

 

На оженетиот маж, кој е роден со машки гениталии, лекарите му дијагностицирале синдром на Милеровиот канал – кој е опишан како исклучително ретка состојба кога мажот има и женски и машки полови органи, пренесува Дејли Мејл.

Во медицинската литература се забележани само околу 200 такви случаи.

Loading...

Т.н.Милеровиот канал кај повеќето мажи се распаѓа на рана возраст, но во некои случаи тоа не се случува, па се развиваат двата репродуктивни органи.

Симптомите на оваа состојба главно вклучуваат хернија на препоните, а женските гениталии може да бидат неоткриени долго време кај лице кое страда од овој синдром.

 

 

Лекарите му дијагностицирале кила, која продира во препоните, која е една од најчестите кои ги погодуваат мажите.

За време на операцијата, лекарите пронашле „структура слична на круша“ за да сфатат дека се работи за женска матка.

Пронашле и тестис на кој бил закачен јајникот.

Loading...

Интересно е што овој синдром најмногу им отежнувал на мажите да бидат плодни, но овој татко не бил засегнат, па успеал да има дури три деца.

Лекарите објаснуваат дека кога ќе се роди дете со Милеровиот синдром, тие треба да одлучат за кој пол ќе биде, а често се потребни и операции и полови хормони.