Доналд Трамп објави кандидатура за претседателските избори во 2024 година

Сподели со своите пријатели

Доналд Трамп, 45-тиот американски претседател, кој беше од 2017 до 2021 година, официјално ја објави својата кандидатура за следните претседателски избори во САД во 2024 година.

Loading...

За 76-годишниот Трамп тоа ќе бидат трети претседателски избори во неговата политичка кариера.

Тој победи на прелиминарните избори и стана претседател, додека во 2020 година загуби од Џо Бајден, актуелниот претседател на Соединетите Американски Држави.

Инаку, во рамките на сопствената партија, Трамп во последните денови имаше препораки да се откаже од кандидатурата бидејќи одредени кандидати што ги поддржа постигнаа лоши резултати на неодамнешните избори за Сенатот.

„Враќањето на Америка започнува токму сега“

Соработниците на Трамп поднесоа документи за претседателска кандидатура во 2024 година, додека Трамп прими бројни поддржувачи и обожаватели на неговиот луксузен имот во Флорида, во Мар-а-Лаго.

„Враќањето на Америка започнува токму сега“, им порача носителот на републиканскиот билет на своите донатори и поддржувачи и најави дека ќе ја започне својата кампања речиси две години пред самите избори, кои се планирани за 5 ноември 2024 година.

Засега не се знае кој ќе биде лидер на демократите на претседателските избори.

Според претходните изјави, актуелниот прв човек на САД, Џо Бајден, има намера да се кандидира на нови избори, а својата одлука треба да ја претстави следната година.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралискиот премиер ги повика САД да го ослободат Џулијан Асанж

Третата трка за претседател

Тоа ќе биде трета трка за Трамп за претседател, односно петти национални избори на кои тој е носител на листата на републиканците.

Во 2016 година, Трамп и републиканците дојдоа на власт со негово влегување во Белата куќа и преземање контрола врз двата дома на американскиот Конгрес.

Но, демократите го освоија мнозинството во Претставничкиот дом на среднорочните избори во 2018 година, водејќи кампања за критики за каустичниот стил на Трамп.

Следеа претседателските избори во 2020 година, на кои Трамп беше поразен од демократот Џо Бајден – иако Трамп сè уште одбива да го признае поразот – а демократите го контролираат Сенатот благодарение на гласот на потпретседателката Камала Харис, кој според Уставот на САД преовладува ако домот е поделен со 50- 50.

Додека неговите следбеници буквално ја нападнаа зградата на американскиот Капитол, Трамп го напушти Вашингтон во незамислив хаос.

Сепак, тој одлучи да остане во политичката арена и продолжи да собира пари за митинзи низ земјата.

Во кампањата за меѓуизборите на 8 ноември, на кои се предвидуваше дека демократите на Бајден ќе бидат лош поразени, Трамп им ја даде својата влијателна политичка поддршка само на оние кандидати за Конгресот кои, како него, цврсто одбиваат да го признаат поразот на изборите во 2020 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Петмина Палестинци загинаа во смртоносни инциденти

Сепак, најавениот републикански „црвен бран“ на крајот не се оствари, па демократите ја задржаа контролата над Сенатот, а републиканците веројатно ќе имаат многу тенко мнозинство во Претставничкиот дом.

Loading...

Ваквите неочекувани резултати ги зајакнаа противниците на Трамп во Републиканската партија и го поткопаа неговиот политички моментум.

Трамп реши да одговори со удвојување на обвинувањата за фалсификување на изборните резултати, објавувајќи на својата социјална мрежа Truth Social дека резултатите се „измама“, а лидерот на републиканското мнозинство во Сенатот Мич Меконел го означи како виновникот.

„Мич Меконел е виновен“, објави Трамп на својата мрежа, тврдејќи дека сенаторот лошо управувал со средствата за кампањата и имал погрешна стратегија.

„Ги уништи среднорочните избори и сите го презираат“, рече Трамп, кој долго време е во расправија со Меконел.

Трамп против републиканска ѕвезда во подем

Се верува дека со објавувањето на својата кандидатура, Трамп сака да ги рашири крилјата на републиканската ѕвезда во подем, Рон Де Сантис, кој минатата недела беше реизбран за гувернер на Флорида и многумина сакаат да го видат како претседателски кандидат на Републиканската партија. за изборите во 2024 година, за кои има поддршка од влијателната конзервативна медиумска империја.Рупер Мардок.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Белоруската опозиционерка Марија Колесникова на интензивна нега

Има и други пречки на патот на новиот обид на Трамп да влезе во Белата куќа, повеќекратни истраги за можни неправилности во неговата деловна империја што биле спроведени пред кампањата, за време на неговото претседателствување и после тоа може да резултира со негова дисквалификација.

Меѓу другото, истражуваат измама во неговиот семеен бизнис, потоа улогата на Трамп во инвазијата на Конгресот на 6 јануари 2021 година и отстранувањето на тајните документи од Белата куќа кои ги криел на својот имот на Флорида, а биле пронајдени во Август од агенти на американската Федерална полиција (ФБИ).

Поранешниот претседател, пак, е навикнат на скандали и преживеа два обиди за импичмент благодарение на континуираната поддршка на републиканците во Конгресот. Бајден треба повторно да се кандидира.

Loading...

Во демократскиот табор многумина сметаат дека 80-годишниот Бајден треба да ја препушти кандидатурата на некој помлад и попопуларен, но актуелниот претседател најави дека конечната одлука ќе ја соопшти следната година.