Доларот ослабна втор ден по ред

Сподели со своите пријатели

НА девизните пазари вредноста на доларот во однос на кошничката валути падна втор ден по ред.

Loading...

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 104,55 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 105,30 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута се лизна од вчерашните 136,80 на 136,05 јени.

Американската валута исто така ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0580 долари, додека вчера во ова време беше 1,0505 долари.

Така, еврото трета недела по ред е на патеката на добивки во однос на доларот.

Цените на нафтата, пак, пораснаа по вчерашниот пад. Цената на барелот на лондонскиот пазар утринава се зголеми за 0,91 отсто, на 76,80 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот порасна за 0,92 отсто, на 72,10 долари.

Азиските берзи пораснаа, инвеститорите охрабрени од Волстрит

Цените на акциите пораснаа на азиските берзи во петокот, бидејќи инвеститорите се надеваат дека кинеските власти ќе го забрзаат процесот на олеснување на рестриктивните мерки за коронавирус, што ќе има позитивно влијание врз економијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СЗО го задржа максималното ниво на тревога за пандемијата на Ковид-19

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, порасна за 0,9 отсто околу 07:00 часот.

Loading...

Во исто време, индексот Никеи порасна за 1,3 отсто на берзата во Токио, додека цените на акциите во Шангај, Австралија, Јужна Кореја и Хонг Конг пораснаа меѓу 0,2 и 1,8 отсто.

Растот на индексот е благодарение на натамошното олеснување на рестриктивните мерки за коронавирус во Кина.

Во средата, Националната здравствена комисија (НХЦ) објави олеснување на ограничувањата за ковид-19 низ целата земја, што вклучува намалување на задолжителното тестирање, дозволување домашна изолација за некои позитивни случаи и укинување на ќебето заклучување.

Инвеститорите се надеваат дека властите наскоро ќе ги олабават или целосно ќе ги укинат останатите мерки кои би го поттикнале растот на втората по големина светска економија.

Инвеститорите беа охрабрени и од вчерашниот пораст на цените на акциите на Волстрит, по неколкудневниот пад. Dow Jones порасна за 0,55 отсто, додека S&P 500 за 0,75 отсто, а Nasdaq индексот 1,13 отсто.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русија и Кина подготвија договор за снабдување со гас

По петдневен пад, S&P 500 вчера порасна, благодарение на корекција на цените на акциите во технолошкиот сектор, по повеќедневниот пад и најновите податоци од пазарот на трудот.

Имено, минатата недела незначително се зголемил бројот на Американци кои побарале помош поради невработеност, што може да укаже на слабеење на пазарот на труд, што значи и намалување на притисокот врз растот на платите.

А тоа, пак, најавува слабеење на потрошувачката и инфлаторни притисоци.

Loading...

Тоа би отворило простор за американската централна банка наскоро да го заврши циклусот на зголемување на каматите.

Последната седница на ФЕД оваа година ќе се одржи следната недела, а се очекува забавување на темпото на зголемување на каматните стапки.

По серијата зголемувања на каматните стапки за 0,75 процентни поени, пазарот проценува дека челниците на централната банка следната недела ќе ги зголемат каматните стапки за 0,50 процентни поени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Извршниот директор на ТикТок ќе сведочи во Конгресот

Но, прашањата што најмногу ги мачат инвеститорите се нивото до кое ФЕД ќе ги зголеми каматните стапки – на 4,75 или 5,00 проценти – и колку долго тие ќе останат на тие нивоа?

Во моментов клучните каматни стапки се движат од 3,75 до 4 отсто, што е највисоко ниво од почетокот на 2008 година.

Дополнително, на пазарот владее неизвесност бидејќи инвеститорите стравуваат дека американската економија следната година ќе западне во рецесија, како што предупредија челниците на неколку најголеми банки и многу аналитичари во последните денови.

Според нив, прашање е само дали рецесијата ќе биде плитка или подлабока.

Ова е резултат на високата инфлација, поради што ФЕД од почетокот на годината агресивно ги зголемува клучните каматни стапки.

Loading...

„Пазарот мора да се прилагоди на фактот дека се движиме од економија заснована на стимулации – и монетарни и фискални – во економија без такви стимулации. Тоа прилагодување и несигурност на пазарот се во тек“, рече Вајли Ангел, стратег во Ziegler.