Додека некои милијардери летаат во вселената, еден ги спасува луѓето со евтини лекови

Сподели со своите пријатели

И додека милијардерите како Џеф Безос (Blue Origin) и Ричард Бренсон (Virgin Galactic) летаат во вселената поради тоа што имаат премногу пари, се колнат во општествената одговорност и зелената технологија, додека во исто време пржат тони гориво за нивните каубојски потфати во вселената. некои други милијардери навистина се свртуваат кон општеството (на Земјата) барајќи начин на кој можат да помогнат, особено во овие времиња во последните две години.

Loading...

Овие приватни авантури, кои иако се продаваат под вселената, а не се ни тоа, не му користат на обичниот човек.

Тешко е да се поверува во приказната дека е за подобрување на човештвото или претходник за решавање на некои од најтешките предизвици во светот, од климатските промени, до сиромаштијата, гладот ​​во светот и болестите.

 

 

Критичарите на вселенските каубои велат дека е подобро да се искористат сите тие ресурси на Земјата, додека оние кои ги поддржуваат велат дека вселенската трка меѓу Безос и Бренсон ќе создаде нови трансформативни технологии и нови индустрии кои можат да му дадат трилиони на светскиот поредок со текот на времето.

Заедно со двајцата наведени вселенски каубојци, тука е и Илон Маск со неговиот Space X, иако сѐ уште не полетал сам од Земјата.

Loading...

Но, во приказната се споменува и НАСА, па велат дека Space X од Маск и Blue Origin од Безос веќе се одговорни за поевтин начин да се дојде до работ на вселената, т.е. до долната орбита.

Но, што значи сето ова за обичниот човек? Апсолутно ништо.

 

 

Лудиот Маверик

Затоа сега се враќаме на милијардер кој сè уште го гледа неговиот придонес во општеството овде на Земјата.

Станува збор за Марк Кубан, сопственикот на НБА клубот Далас Маверикс, милијардер и инвеститор кој реши да отвори онлајн аптека која ќе продава стотици генерички лекови кои спасуваат животи по цена која е апсолутно неочекувана, но ќе биде добредојдена на милиони луѓе потребни, а кои инаку не можат да си ги дозволат.

Loading...

Kuban’s Cost Plus Drug Company има за цел да понуди што е можно повеќе генерички лекови по најниска можна цена, вели Кубан, а на прашањето за повратот на инвестицијата, вели дека нема многу што да се каже.

 

 

 

„Нашиот предизвик е да ги притиснеме цените што е можно пониски и да не се натпреваруваме со никого“, вели Кубан, додавајќи дека неговиот KPI или клучен индикатор за перформанси е помалку стресен за пациентите, кои ќе ги добијат многу потребните лекови по ниски цени.

Компанијата во моментов нуди генерички верзии на лекови за сè, од мигрена до ХИВ до контрацепција, но нема посебен приоритет за оние на списокот, освен што тие можат и треба да бидат понудени поевтини, објасни Кубан.

Не постои одбор кој одлучува кои услови се следни на списокот или нешто слично, додава тој.

Што се однесува до самите цени, погледот во онлајн аптеката на Кубан покажува дека лековите се навистина исклучително евтини, а цените се движат од 3 до 40 долари.

Loading...

На пример, лекот Иматиниб, генерички пандан на Gleevec, лек за рак кој чини 2.500 долари во САД, чини само 17 долари во аптеката на Кубан.