Дијамант од 190 карати пронајден во Русија

Сподели со своите пријатели

Огромен дијамант од 190,77 карати е пронајден во руската Република Јакутија, само неколку дена пред новогодишната ноќ, објавија претставници на водечкиот светски производител на дијаманти Алороса.

Loading...

Скапоцениот камен бил ископан во Јакутија на 25 декември и е веројатно е стар две милијарди години.

Сепак, велат експертите, потребни се дополнителни студии за да се утврди точната старост на дијамантот, пренесува Раша Тудеј.

„Откривањето на дијамант нешто пред новогодишните е еден вид подарок. Природата беше многу дарежлива оваа година, така што во февруари најдовме дијамант во форма на срце “, рече Евгени Агурејев, од Алроса.

Огромниот скапоцен камен во моментов е под детален преглед и се очекува прелиминарно утврдување на неговата вредност.

Претходно оваа година, еден необичен дијамант, со прекар Матриошка, беше откриен во рудник за дијаманти во Русија, потсетувајќи на традиционална руска кукла.

Се верува дека е стар 800 милиони години, уникатен и апсолутно непроценлив.


Leave a Reply