Десетте најбогати на планетата го дуплираа богатството, сиромашните станаа посиромашни

Сподели со своите пријатели

Пандемијата на коронавирус ги направи најбогатите во светот уште побогати, но исто така доведе до тоа сè повеќе луѓе да живеат во сиромаштија.

Loading...

Помалите примања на најсиромашните во светот придонесуваат за смрт на 21.000 луѓе секој ден, според извештајот на хуманитарната организација Оксфам.

Од друга страна, 10-те најбогати луѓе во светот повеќе од двојно го зголемија своето колективно богатство од март 2020 година.

Дани Срискандараја, извршниот директор на британскиот Оксфам, рече дека добротворната организација го темпира извештајот секоја година така што се совпаѓа со Светскиот економски форум во Давос со цел да го привлече вниманието на економската, деловната и политичката елита.

 

 

„Оваа година ова што се случува е сосема лудо. Речиси секој ден за време на пандемијата ќе се појави нов милијардер, а во меѓувреме 99% од светското население е во полоша положба поради карантинот, послабата меѓународна трговија, помалку меѓународен туризам, и како резултат на тоа, 160 милиони луѓе повеќе се турнати во сиромаштија“, изјави тој за Би-Би-Си.

Loading...

„Нешто не е длабоко погрешно во нашиот економски систем“, додаде Срискандараја.

Според Форбс, според добротворната организација, 10-те најбогати луѓе во светот се: Илон Маск, Џеф Безос, Бернард Арно и семејството, Бил Гејтс, Лери Елисон, Лери Пејџ, Сергеј Брин, Марк Цукерберг, Стив Балмер и Ворен Бафет.

 

 

Додека нивното вкупно богатство порасна од 700 милијарди долари на 1,5 трилиони долари, постојат значителни варијации меѓу нив, при што богатството на Маск порасна за повеќе од 1.000%, а богатството на Гејтс порасна за поскромни 30%.

Во извештајот на Оксфам, кој исто така се заснова на податоци на Светска банка, се наведува дека недостатокот на пристап до здравствена заштита, гладот, родовото насилство и климатската криза придонесуваат за еден смртен случај на секои четири секунди.

Исто така, се наведува дека 160 милиони луѓе живеат со помалку од 5,50 долари на ден отколку што би било без влијанието на пандемијата на Ковид.

Loading...