Денеска нови протести во Грузија

Сподели со своите пријатели

Грузиската опозиција најави нов протест за денеска во 13 часот.

Loading...

„Ќе се собираме секој ден додека парламентот не стане грузиски, а не руски“, пишуваат медиумите.

Лидерот на опозициската партија Ѓорѓи Вашадзе изјави дека демонстрантите денеска повторно ќе се соберат во близина на парламентот на авенијата Руставели.

На протестот против усвојувањето на законот за „странски агенти“, одржан синоќа во центарот на Тбилиси, се собраа илјадници граѓани, јави Медуза, додавајќи дека се уапсени 66 демонстранти.

 

 

Доколку иницијативата биде усвоена, Грузија би можела да ја изгуби можноста да добие кандидатски статус за Европската унија и да се приклучи кон НАТО.

Loading...

Протестите пред парламентот во Тбилиси прераснаа во судири со полицијата.

Специјалците употребија солзавец и водени топови против демонстрантите, кои фрлаа шишиња, факели и молотови коктели кон полицијата.

Во вечерните часови грузиската претседателка Саломе Зурабишвили рече дека ги поддржува демонстрантите и дека ќе стави вето на законот за „странски агенти“.

 

 

Министерството соопшти дека мирниот протест на крајот „позел насилен карактер“, особено кога демонстрантите се обиделе да го блокираат влезот на парламентот.

Според полицијата, тие кон полицијата фрлале со остриги, шишиња и молотови коктели.

Loading...

На уапсените им се издадени управни записници за „ситно хулиганство и непослушност“.

Дополнително, Министерството за внатрешни работи отвори истрага по кривичниот член за напад на полицајци (член 353.1 од Кривичниот законик на Грузија) и оштетување или уништување туѓ имот (член 187).

Како што е соопштено, полицијата употребила водени топови и солзавец за да го растера протестот.

 

 

Министерството за внатрешни работи додава дека како резултат на „насилните акции“ на демонстрантите биле повредени околу 50 полицајци.

Во текот на акцијата има и повредени граѓани, но полицијата не го навела нивниот број.

Loading...

Протестен митинг во близина на Парламентот на Грузија, на кој учествуваа неколку илјади луѓе, се одржа вечерта на 7 март, кога пратениците во прво читање го усвоија предлог-законот за „странски агенти“.

За предлог-законот „За транспарентност на странско влијание“ гласаа 76 пратеници, пренесува порталот „Новости-Георзија“.

Законот предвидува дека во Грузија ќе се појави регистар на „странски агенти“ во кој ќе бидат означени сите непрофитни правни субјекти и медиумски куќи кои се финансирани со над 13 отсто од странство.

Гласањето за втората верзија на нацрт-законот за „странски агенти“ – „За регистрација на странски агенти“ – ќе се одржи на 9 март.

Овој проект гарантира дека статусот на „агент на странско влијание“ може да го добијат сите лица и правни лица кои примаат средства од странство.

Американската амбасада во Тбилиси соопшти дека „денес е црн ден за грузиската демократија“.

Loading...

Дебатата на грузискиот парламент за законите инспирирани од Кремљ не е во согласност со аспирациите на земјата за европска интеграција и демократски развој.

 

 

Усвојувањето на законот за „странско влијание“ ќе им наштети на односите на Грузија со нејзините стратешки партнери и ќе ја отежне работата на организациите кои им помагаат на своите сограѓани [во земјата].

Loading...

„Предлог-законот и неговата активна расправа ја доведуваат во прашање подготвеноста на владејачката партија за евроатланска интеграција“, соопштуваат од амбасадата.

Шефот за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел, рече дека законот за „странски агенти“ е во спротивност со аспирациите на Грузија да се приклучи на Европската унија.

„Ова е многу лош развој на настаните за Грузија и нејзиниот народ. Законот во неговата сегашна форма ризикува да има застрашувачки ефект врз граѓанското општество и медиумите, со негативни последици за многу Грузијци кои имаат корист од нивната работа.

Овој закон не е компатибилен со вредностите и стандардите на ЕУ. Тоа е спротивно на наведената цел на Грузија за приклучување кон Европската унија, која е поддржана од огромното мнозинство грузиски граѓани.

Неговото конечно усвојување може да има сериозни последици за нашите односи“, рече тој во изјавата.

Loading...