Денеска натпросечно топло, темепратури до 35 степени целзиусови

Сподели со своите пријатели

Времето денеска ќе биде сончево и топло, со над просечни дневни температури, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Ќе два слаб до умерен јужен ветер. Минималните температури ќе се движат од 7 до 16, додека максималните денвни ќе бидат ов интервал од 28 до 35 степени целзиусови.

Во Куманово и околината денеска ќе имаме сончево и топло време со температури до 32 степени, што е жолто предупредување за топлотен бран со оглед дека станува збор за температури кои за овој период од годината се сиругни

За време на викендот ќе преовладува сончево и топло време, така што дневните температури насекаде ќе бидат над просекот за овој период од годината.

Од понеделник ќе има извесно зголемување на облачноста, а в среда ќе има услови за слаб локален дожд. Ќе дува засилен северен ветер што ќе придонесе позначителен пад на температурата.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.