Делови од Украина вонредно остануваат без струја поради штетите

Сподели со своите пријатели

Осум украински региони, меѓу кои и Киев, беа принудени да преминат од редовен во итен прекин на електричната енергија поради нови оштетувања на енергетскиот систем, соопшти денеска украинската електродистрибутивна компанија „Укренерго“.

Loading...

„Во моментов, итни исклучувања на потрошувачите се дополнително спроведени во регионите Киев, Киев, Чернихив, Черкаси, Суми, Житомир, Харков, Полтава. , пренесува РИА Новости.

Од компанијата посочија дека штетата што ја претрпе енергетската инфраструктура при вчерашниот напад од страна на Руската Федерација довела до зголемување на оптоварувањето на работниот дел од електричната мрежа.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Борел: Ако Русија победи во оваа војна, ќе продолжи кон следната цел