ДАЛИ ЗНАЕВТЕ? Од „лудиот мед” навистина може да се полуди!

Сподели со своите пријатели

Медот од полето рододендрон има интересни својства, благодарение на халуциногенот содржан во него. На Хималаите, само најхрабрите го собираат овој сладок сируп, крадејќи го од опасни пчели и качувајќи се во големи височини.

Loading...

Додека пчеларите на Балканот водат битки против оние кои продаваат лажен мед, другите немаат дилема дали медот е вистински или лажен: ако го купат оној што го нарекуваат „луд“, ќе бидат сигурни во неговата автентичност, благодарение на несаканите ефекти што ги има.

Овој халуциноген производ со карактеристична црвеникава боја се јавува кога пчелите го опрашуваат цвеќето рододендрон во некои планински области, како што се регионот на Црно Море во Турција или Хималаите.

Во Турција, тој е познат како „дели бал“ и содржи компонента на нектар рододендрон наречен грјанотоксин (андромедотоксин, родотоксин), кој, дури и во мали количини, предизвикува вртоглавица и честопати халуцинации. Во текот на 1700-тите, регионот на Црното Море тргувал со овие моќни производи со Европа, а потоа во алкохолни пијалоци бил додаден мед за да се направи ефектот „поинтересен“.

 

 

Моќен и чист

Loading...

Ако се конзумираат прекумерни количини, постои намалување на крвниот притисок и неправилен пулс (за среќа, ова обично не е фатално), гадење, вкочанетост, заматен вид, несвестица, силни халуцинации. Денес, случаите на труење со луд мед се случуваат релативно ретко, а најмногу меѓу туристите кои ја посетуваат Турција.

„Постојат повеќе од 700 различни видови рододендрони во светот, но според наши сознанија, само две или три имаат грејотоксин во своите нектари“, рече Сулејман Турети, од Медицинскиот факултет во Трабзон, Турција, кој бил сведок на повеќе од 200 случаи од труење со мед.

Во планинските делови на оваа евроазиска клима е совршена за отровни рододендрони, а кога пчелите произведуваат мед на овие полиња, нема мешање со други нектари, а резултатот е „заедничка топка“ – моќна и чиста.

„Луѓето веруваат дека овој мед е еден вид лек“, вели Туреди. „Тие го користат за лекување на хипертензија, дијабетес и стомачни проблеми. Исто така, некои ја користат топката дели за да ги подобрат своите сексуални можности “.

Медот се зема во мали количини, понекогаш се готви во млеко и обично се конзумира непосредно пред појадокот. Цената што клиентите се согласуваат да ја платат им дава поттик на пчеларите да продолжат да ги пуштаат пчелите во полињата рододендрони и да ја произведуваат оваа, покрај вообичаените производи од мед.

И Туреди објаснува дека е неопходна внимателна потрошувачка, за да не се труете: „Во пролет и лето, медот е свеж и може да содржи повеќе топлински токсини отколку во другите сезони“, и нагласува дека внесувањето треба да биде ограничено на најмногу една лажичка “, и ако почувствувате какви било симптоми поврзани со луд мед, треба да побарате лекарска помош што е можно поскоро”.

 

Loading...

 

Како биле поразени Римјаните

Опојните ефекти на лудиот мед се познати илјадници години. Не е изненадувачки, има многу познати епизоди на човечка интоксикација предизвикани од неговата потрошувачка. Ксенофон, Аристотел, Страбон, Плиниј Постариот и Колумела (антички римски писател и биолог) ги документирале резултатите од јадењето на овој „луд“ полен и нектарски мед од растенијата Рододендрон лутеум и Рододендрон понтикум. Според Ксенофон, грчката армија која била во нападот случајно се отрула додека јадела локален мед од Мала Азија, но немало смртни случаи.

Знаејќи за овој инцидент и сфаќајќи дека странските напаѓачи не биле свесни за опасностите од локалниот мед, кралот Понт и Малата Ерменија во северна Анадолија (денешна Турција) Митридат VI го користел овој мед за намерно труење, кога римската војска под водство на Гнај Помпеј Велики ги нападнал Хептакометите во Мала Азија во 69 година п.н.е. Римјаните јаделе токсичен третман (легендата вели дека „случајно“ останале со саќе во близина на патот по кој се наоѓале), а потоа војската на Митридат ги нападнала зашеметените војници и лесно ги победила.

 

 

Оваа богата историја, заедно со трговската традиција во Турција од 18 век, се чини дека ја објаснува упорноста на лудиот мед денес – и фактот дека тој и понатаму вреди да се собира. Сепак, британскиот туристички новинар Морис изјавува дека не му било лесно да го најде она што го барал во Трабзон, кој се наоѓа во регионот каде што овој мед „успева“. На крајот, тој открил продавница во постариот дел на градот, снабдена со опрема за пчелари и разни видови мед. Добил тегла бали за сувомеснати производи „под пултот“, со предупредување од продавачката да не „користи премногу“. Медот што го пробал „му отишла на главата“ по само една кафена лажичка – колку се осмели да конзумира: „Поради тоа, се чувствував прилично„ возвишено “- наведува тој.

Loading...

За разлика од странците, локалното население многу добро знае како ја користи оваа „работа“:. „Локалните луѓе се во можност да разликуваат луд мед од други видови. Предизвикува нагло чувство на печење во грлото и затоа се нарекува и горчлив мед “- пишува новинарот.

Вон Брајант, експерт за полен на универзитетот А & М во Тексас, кој проучува траги од полен во мед и многумина го нарекуваат и „детектив за мед“, е фасциниран од овој вид, повеќе од желбата да го анализира отколку од „конзумирање“  бил заинтересиран  да дознае што е навистина луд мед “, вели тој. „Проблемот било да се најде вистински примерок за тестирање.

 

 

Астрономски цени

Loading...

За да ја избегне астрономската цена од Интернет и да се осигура дека ги добил вистинските работи, Брајант добил заедничка топка од еден турски пријател кој добил мед од коприва среде поле со рододендрон. „Еден мој колега стави капка или две на неговиот јазик и рече дека пече“, рече научникот.

Сепак, луѓето сè уште консумираат, како лек за рекреација или, уште почесто, во желба да ја подобрат потенцијата, поради што повеќето случаи на труење се јавуваат кај мажи на средна возраст. Најевтината варијанта што може да се најде на Интернет (и никој не гарантира дека е така – чини) чини околу 10 евра за 115 грама.

За разлика од луѓето, топлинските токсини можат да бидат смртоносни за другите животни, вклучувајќи ги и медните пчели, иако тие се очигледно отпорни на тоа – штом можат да произведат мед од нектар.

Во Турција, се чини, производителите го достигнуваат белиот дал без многу напор. Но, на Хималаите, поточно во Непал, не е толку едноставно, па колекционерите висат од сто метри висина на скала направена од бамбусово јаже, за да покрај пулсирачката маса на џиновски диви пчели Хималаи, да достигнат и леплива црвеникава течност. Очигледно, има доволно луѓе за кои животот не е доволно „луд“, па даваат многу пари за луд мед.

 

Loading...


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *