Дали руското повлекување од Херсон е подла замка?

Сподели со своите пријатели

Украинското раководство испраќа претпазливи пораки по повлекувањето на Русија од Херсон, сигнализирајќи дека сè уште не знаат што навистина прават Русите.

Loading...

Украина не гледа знаци дека Русија го напушта Херсон без борба, рече висок советник на претседателот Зеленски, поради стравувањата во Киев дека мошне инсценираната најава на Москва за повлекување всушност била внимателно поставена замка.

Михаило Подољак, еден од главните советници на претседателот Зеленски, синоќа изјави дека руските војници остануваат во градот и дека Киев верува дека засилувањата се на пат.

„Делата зборуваат погласно од зборовите“, напиша тој на Твитер.

„Украина ќе ослободи територии врз основа на разузнавачки информации, а не на измислени ТВ изјави“.

Олексиј Арестович, уште еден висок советник и поранешен шеф на военото разузнавање, беше малку пооптимист, но сепак претпазлив – велејќи дека руските сили се чини дека го напуштаат регионот „но не толку колку што би се случило доколку се работи за целосно повлекување или прегрупирање“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Русите брутално го напаѓаат Бахмут (ВИДЕО)

Руските сили уништуваат мостови додека бегаат и креваат во воздух патишта, според Арестович, кој додаде:

„Во моментов не ги знаеме нивните намери – дали ќе се борат со нас и дали ќе се обидат да го задржат градот Херсон? Се се движи многу бавно“, објасни тој.

Loading...

Пред само два дена, украинските генерали рекоа дека руски војници облечени во цивилна облека биле стационирани во куќите во Херсон и „ги зајакнуваат позициите внатре за да водат улични борби“.

Русите при нивното бегство од Херсон ги уништија мостовите

Војниците од Киев се очекува да продолжат внимателно во областа што Русија вчера соопшти дека се евакуира во мошне инсценираниот настап на државната телевизија на генералот Сергеј Суровикин, главниот командант на Путин во Украина, и министерот за одбрана Сергеј Шојгу.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија: Русите добија нова пратка ирански дронови камикази

Суровикин даде извештај дека неговите војници се во опасност и цивили биле убиени, пред да препорача повлекување.

Шојгу се согласил, на што генералот што се превртувал одговорил: „Да господине. Маневрите на војниците ќе бидат извршени што е можно поскоро“.

Сведоците велат дека руските мажи веќе ги напуштиле клучните контролни пунктови околу Херсон и уништиле мостови во очигледен обид да ги спречат украинските војници да ги гонат и заробат, пишува Дејли Меил.

Напуштањето на Херсон, главниот град на регионот што Путин го анектираше кон Русија пред неколку недели, неговото единствено упориште западно од реката Днепар и клучен контролен пункт на патот кон Крим, е најпонижувачката загуба што неговата војска досега ја претрпела.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Руски опозиционер прогласен за виновен за ширење „лажни вести“ за армијата

Наредбата руските војници да го напуштат градот дојде само неколку часа откако во сообраќајна несреќа загина заменик-шефот на регионот Керсон, Кирил Стремусов, назначен од Русија.

Телеграм каналите на про-Кремљ објавија дека несреќата се случила во близина на Хениченск во Херсон, изјави неговиот личен возач, додека се појавија слики од распарчените остатоци од автомобилот оставен на патот по несреќата.

Loading...

Стремусов беше движечка сила во организирањето и поддршката на референдумот за нелегално припојување на Херсон кон Русија.

Тој неодамна евакуираше цивили од западниот брег во Херсон додека украинските сили напредуваа кон реката Днепар.

45-годишникот, кој беше назначен два месеци по инвазијата на Украина, се бараше во Киев за предавство.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.