Дали на Русија ѝ снемува прецизно оружје?

Сподели со своите пријатели

Првиот голем, координиран бран руски напади врз енергетската инфраструктура на Украина беше извршен во четвртокот по речиси еден месец релативен мир, барем за тие објекти, пишува британски Би-Би-Си.

Loading...

Иако имаше повремено руско таргетирање на украинските електроенергетски постројки во последните недели, тоа беше најдолгата таква пауза од почетокот на масовните напади врз тие цели на почетокот на октомври.

Долгоочекуваниот бран на целосни напади на првата годишнина од руската инвазија на 24 февруари не се оствари, иако, смета Би-Би-Си, тоа веројатно кажува повеќе за очекувањата на медиумите отколку за вистинската стратегија на Русија.

Но, забележлива е сè поспорадичната природа на руските напади врз инфраструктурата, што западните официјални лица велат дека укажува на недостаток на прецизно наведувано оружје – особено проектили – потребни за извршување на такви напади со каква било мерка на ефикасност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Британија тврди дека испораката на муниција со осиромашен ураниум во Украина не е ескалација

„Им треба време да соберат повеќе прецизно оружје пред да можат да започнат напад со пакет“, рече еден официјален претставник оваа недела.

Украинската војска, исто така, стана доста вешта во пресретнувањето на проектили и дронови.

Прелиминарните податоци покажуваат дека значителен дел од оружјето користено во четвртокот е соборено, вклучително и повеќе од 70 отсто од крстаречките ракети и половина од беспилотните летала.

Според Валериј Залужњи, врховен командант на украинската војска, уште осум проектили биле пресретнати во лет со, како што рече, „организирани контрамерки“.

Loading...

Но, очигледно, судејќи според извештаите од цела Украина, останатите руски ракети ги пронашле и ги погодиле своите цели.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Унгарија планира да ја продолжи вонредната состојба поради војната во Украина

Некои оружја, како што се противбродските ракети со долг дострел Kh-22, кои стрмно се спуштаат на цел од екстремно високи височини, тешко се пресретнуваат.

Истото се однесува и на противвоздушната ракета „С-300“, која не е дизајнирана да напаѓа цели на земја, но руските сили се почесто ја користат во таа улога во последните шест месеци во Украина.

Воените аналитичари веќе ги разгледуваат најновите податоци, барајќи што покажува изборот на оружје на Русија за тактиката на Москва и нејзините резерви.

Пред масовниот напад во четвртокот, набљудувачите се прашуваа дали Русија ќе истрае со стратегијата што се чини дека пропаѓа затоа што, и покрај огромната штета нанесена на електричната мрежа на Украина во изминатите шест месеци, земјата не паднала на колена и повеќето Украинци одамна навикнати на прекини на струја, непријатности и повремена опасност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Напад со дронови откако јапонскиот премиер го напушти Киев

Украинските инженери и монтери успешно го одржаа протокот на електрична енергија низ целата земја и покрај загубата на голем број трансформатори, трафостаници и други клучни инфраструктурни компоненти.

Во Киев и другите градови неодамна повторно се вклучија уличните светилки, што им го олесни животот на пешаците кои се навикнати да одат по тротоарите во целосен мрак само со светлината на своите мобилни телефони.

Но, ситуацијата е сè уште неизвесна и украинските власти знаат дека Русија сепак може да предизвика огромни штети, иако сега прашање е до кога, заклучува Би-Би-Си.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.