Дали е поблиску крајот на војната по средбата меѓу Путин и Си?

Сподели со своите пријатели

Кинескиот план за Украина може да биде основа за крај на војната, изјави претседателот на Русија Владимир Путин.

Loading...

Но, тој план, додава Путин, ќе биде спроведен кога „Западот и Киев“ ќе бидат подготвени за тоа.

Рускиот претседател во вторникот во Москва се сретна со кинескиот лидер Си Џинпинг и разговараа за војната и односите меѓу двете земји.

Во кинескиот план, објавен минатиот месец, Русија е експлицитно повикана да ја напушти Украина.

Планот има 12 точки, повикува на мировни преговори и почитување на националниот суверенитет, без конкретни предлози.

Но, Украина инсистира руските трупи да се повлечат од нејзина територија и тоа е првиот услов за какви било разговори

И нема индикации дека Русија е подготвена да го направи тоа.

Проруските власти на полуостровот Крим, кој беше припоен во 2014 година, објавија дека биле одбиени три напади со дронови врз бродови на Црноморската флота во пристаништето Севастопол.

Loading...

Во таа прилика не е причинета никаква штета на бродовите од оваа флота, информираат локалните власти.

Би-Би-Си не можеше независно да ги потврди овие наводи.

Во понеделникот, во северниот дел на полуостровот Крим, во напад со беспилотни летала беа уништени руски ракети кои беа транспортирани со воз и наменети за Црноморската флота.

Украинската армија ја објави веста за оваа експлозија, но не презеде одговорност за нападот.

Ентони Блинкен, американскиот државен секретар, рече дека повикувањето на прекин на огнот пред Русија да се повлече „во пракса би било одобрување на ратификацијата на руската кампања“.

На заедничката конференција во Москва по средбата со кинескиот претседател Кси, Путин рече:

„Многу делови од кинескиот мировен план можат да послужат како основа за крај на конфликтот во Украина, секогаш кога Западот и Киев се подготвени.

Но, другата страна допрва треба да ѝ покаже на Русија таква „подготвеност“, додаде Путин.

Loading...

Стоејќи до рускиот претседател, Си Џинпинг рече дека неговата влада се залага за мир и дијалог и дека Кина е „на вистинската страна на историјата“.

Тој повтори дека Пекинг зазел „неутрална позиција“ во војната во Украина, обидувајќи се да ја претстави Кина како можен миротворец.

Рускиот и кинескиот претседател разговараа и за трговската размена, енергетските и политичките односи меѓу двете нации.

„Кина е водечки надворешно трговски партнер на Русија“, рече Путин.

Тој вети дека ќе се обиде дополнително да го зголеми минатогодишното ниво на трговска размена.

Си ја заврши својата посета на Русија во средата.

Претходно, Си ги нарече Кина и Русија „големи соседни сили и сеопфатни стратешки партнери“.

Според руските медиуми, двајцата лидери:

Loading...

– Потпиша два заеднички документи – едниот со детални планови за економска соработка, а другиот за продлабочување на руско-кинеското партнерство

– Постигнаа договор за планираниот гасовод во Сибир преку кој рускиот гас ќе стигне до Кина преку Монголија

– Се согласија дека нуклеарната војна „никогаш не треба да се започне“

– Разговараа за загриженоста околу новиот пакт Аукус – одбранбен договор меѓу Австралија, Америка и Велика Британија

– Изразија загриженост поради зголеменото присуство на НАТО алијансата во Азија

На Запад расте загриженоста за можноста Кина да и пружи воена поддршка на Русија.

Loading...

Јенс Столтенберг, генералниот секретар на НАТО, рече дека Алијансата „не видела никаков доказ дека Кина ја снабдува Русија со смртоносно оружје“.

Но, тој додаде дека има „знаци“ дека Русија побарала оружје и дека Пекинг го разгледува барањето.

Во заедничката изјава по средбата меѓу Путин и Си, се наведува дека блиското партнерство на двете земји не е „воено-политички сојуз“.

Односите „не значат создавање блок, ниту се од агресивен карактер и не се насочени кон трети земји“, се додава во соопштението.

Путин, исто така, ја искористи прес-конференцијата за да го обвини Западот дека ја снабдува Украина со оружје со „нуклеарна компонента“.

Loading...

Тој изјави дека Русија ќе биде „приморана да реагира“ доколку Велика Британија испрати гранати со осиромашен ураниум во Украина.

Британското Министерство за одбрана соопшти дека осиромашениот ураниум е „стандардна ставка“ и дека нема „никаква врска со нуклеарното оружје“.

Кинескиот претседател Си беше примен со почести во Кремљ на вториот ден од неговата посета.

Тој рече дека е „многу среќен“ што е во Москва, а неговите разговори со Путин ги опиша како „искрени, отворени и пријателски“.

Тој ја посети Русија неколку дена откако Меѓународниот кривичен суд издаде налог за апсење на Путин под обвинение за вмешаност во воени злосторства.

Loading...

Додека Си беше во Москва, јапонскиот премиер Фумио Кишида дојде во ненадејна посета на Киев.

Така тој стана првиот јапонски лидер кој посетил воена земја од 1945 година.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека ќе учествува преку видео-врска на состанокот на групата земји-членки на Г7 во Јапонија во мај, по покана на премиерот Кишида.

Зеленски на прес-конференцијата рече дека побарал од Кина да учествува во разговорите, но дека сѐ уште чека одговор.

„Ние ѝ понудивме на Кина да стане партнер во спроведувањето на формулата за мир.

„Ве повикуваме да учествувате во дијалогот и го чекаме вашиот одговор“, рече Зеленски.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.