Дали е можно да се открие подготвување на руски нуклеарен напад пред да се случи?

Сподели со своите пријатели

Магазинот „Економист“ го поставува следното прашање: Дали светот ќе добие какво било предупредување доколку претседателот Владимир Путин е подготвен да ја премине границата и да започне нуклеарна војна?

Loading...

Списанието известува дека додека НАТО спроведува нуклеарни вежби, западните шпиони ги следат руските боеви глави за да откријат какви било знаци на нивното движење.

„Економист“ додава дека, судејќи според нивните претходни информации за руската инвазија на Украина, западните шпиони имаат добар увид во процесот на одлучување во Кремљ.

Што се однесува до сателитите и другите технички средства, многу ќе зависи од тоа какво оружје ќе одлучи да употреби Москва.

Беше воспоставен надзор над стратешкиот нуклеарен арсенал

Во извештајот се појаснува дека рускиот и американскиот арсенал на „стратешко“ оружје со долг дострел се внимателно следени според Договорот за нови почетоци, кој ја ограничува секоја страна на максимум 1.550 боеви глави распоредени на проектили, бомбардери и подморници.

Но, проблемот е што многу од овие боеви глави се ставени во состојба на висока готовност и можат да бидат лансирани без предупредување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина тврди дека по 100 мобилизирани Руси дневно се јавуваат да се предадат

Сателитите и копнените радари нема да можат да детектираат и следат балистички ракети додека не бидат лансирани, а крстаречките ракети летаат ниско и потешко ќе се детектираат.

Сепак, тешко дека ова оружје ќе биде употребено, бидејќи носи многу висок ризик да предизвика војна со НАТО.

Loading...

Најизводлива опција би била ограничен нуклеарен напад со користење на едно или повеќе од 2.000 „тактички“ оружја на Русија, кои генерално имаат помала експлозивна моќ и помал дострел, бидејќи НАТО има околу 100 такви оружја во Европа.

Нуклеарните боеви глави треба да се преместат во авиони и ракети

Руските тактички боеви глави се чуваат во десетици магацини, одвоени од авионите и ракетите што би можеле да бидат потребни за нивно испорачување, се вели во списанието.

Затоа, опремата за нивна употреба треба да биде видлива.

Економист објаснува како е клучно да се следи движењето на боеви глави од складиштето со сателитски и други средства, бидејќи боевите глави ќе се транспортираат со воз или камион, а ќе ги чуваат елитните единици на 12-та главна управа задолжени за одржување на боеви глави, придружуван од противпожарни и специјални возила за спасување.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Институт за војна: Русите ја менуваат тактиката

Воените единици кои можат да го користат ова оружје можат да покажат и необична активност.

Сето ова веројатно би предизвикало уште поинтензивна електронска комуникација.

Списанието додава дека западните земји ги знаат знаците за предупредување бидејќи, по Студената војна, тие со децении работеа со Русија за да ја подобрат безбедноста на нејзиниот нуклеарен арсенал во рамките на програмата за намалување на заканите за соработка (CTR), а беа дизајнирани и некои специјализирани руски опрема и процедури. со помош на западни експерти.

Други можности

Во извештајот се цитира Вилијам Мун, ветеран од програмата CTR, кој вели дека е речиси сигурно дека би било откриено значително движење на боевата глава.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гори термоцентрала во Русија (ВИДЕО)

Но, за ограничена тактичка демонстрација, Русија може да се обиде да скрие една или две боеви глави во обичните камиони.

Откривањето на таков потег би било како да се погоди на кој пат ќе слета паричката фрлена во воздух, рече тој.

Павел Подвиг од Институтот на Обединетите нации за истражување на разоружувањето, истражувачки центар во Женева, рече дека ќе биде тешко да се најде тактичко нуклеарно оружје инсталирано на мобилни ракетни фрлачи скриени во шумите.

Џејмс Актон од Фондацијата Карнеги за меѓународен мир тврди дека прикривањето на движењето на боеви глави ќе ја порази целта на Русија.

„Путин сака да знаеме дека се подготвува за нуклеарна употреба. Тој претпочита да се заканува дека ќе користи нуклеарно оружје, со цел да извлече придобивки, наместо всушност да го користи“.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.