Дали драстично падна заработката на Русите од продажбата на гас и нафта?

Сподели со своите пријатели

Според тврдењата на деловниот медиум Блумберг, приходите на Руската Федерација од продажба на нафта и гас во последно време се речиси преполовени.

Loading...

Според нивните податоци, приходите на Русите во февруари се намалени за 46 отсто во однос на истиот месец лани.

Вкупно, руската каса во изминатиот месец заработи 6,9 милијарди долари.

Постојат неколку причини за овој развој.

Од една страна, Русија има опција да продаде само дел од извозот на сурова нафта на меѓународно ниво со длабоки попусти, откако Г7 наметна ограничување на цените.

Сепак, цените на суровата нафта, исто така, значително паднаа во споредба со истиот период минатата година – и не само за руската сорта Урал.

Брент исто така чинеше околу 125 долари пред една година, а неодамна неговата цена се движеше околу 85 долари за барел.

Драстично се намалени и приходите од бизнисот со гас. Русија го прекина извозот на гас преку гасоводот Северен тек 1.

Loading...

Ова резултираше со пад од 42 отсто на приходите на рускиот гас во споредба со претходната година.

Приходите на Гаспром од давачките за извоз на гас паднаа за цели 81 отсто поради прекинот на испораките.

Приходите од данокот за производство на минерални масла, кои исто така беа наплатени, се зголемени за 86 отсто.

Државата значително ги зголеми даноците за да го надомести изгубениот приход.

Падот на приходите од суровини по првата година од војната ја прави ситуацијата за Кремљ покомплицирана од кога било досега.

Неодамна, Министерството за финансии воспостави контакт со големите руски корпорации и повика на „еднократен доброволен“ придонес од компаниите за финансирање на државниот буџет. Зборуваа за сума од околу четири милијарди долари.

Предупредувањата од милијардерот Олег Дерипаска, кој инаку е многу близок со Кремљ, исто така се најдоа на насловните страници.

На неодамна одржаниот економски форум во Сибир тој предупреди дека земјата може да остане без пари веќе следната година, пренесува порталот Кликс.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.